Sirje Rank • 19. jaanuar 2016
Jaga lugu:

IMFi majandusprognoos ei paku lohutust

IMFi peaökonomist Maurice Obstfeld  Foto: Bloomberg

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) avalikustas täna värske prognoosi maailmamajanduse väljavaadetest, mis viitavad kasvu aeglustumisele, kuna tugev dollar varjutab USA väljavaateid ning toorme hinna langus arenevate riikide ja Lähis-Ida naftatootjate SKP kasvu.

IMF kärpis maailmamajanduse selle aasta kasvuprognoosi oktoobris ennustatud 3,6 protsendilt 3,4%-le ning tuleva aasta prognoosi 3,8 protsendilt 3,6%-le, vahendas Bloomberg.

„Uus aasta saab olema suurte väljakutsete aasta ja poliitikategijatel tuleks mõelda nii sellele, kuidas lühiajaliselt majanduse vastupidavust kindlustada, kui ka sellele, mis pikemas vaates majanduskasvu tagab,“ ütles IMFi peaökonomist Maurice Obstfeld.

Läinud aastal kasvas maailmamajandus 3,1%, mis on kõige aeglasem tempo kriisiaastast 2009. Arenevate ja arenenud riikide majanduskasvu tempo aeglustus viiendat aastat järjest.

IMFi sõnul on riskid jätkuvalt halvema stsenaariumi poole kaldu. Maailm on silmitsi kolme suure muudatusega, mis nõuavad kohanemist: arenevate turgude majanduskasvu tempo aeglustumine, Hiina majanduse ümberorienteerumine uuele kasvumootorile ning USA keskpanga väljumine üliodava raha poliitikast.

Kui neid muudatusi ei suudeta hästi juhtida, võib see maailmamajanduse uuesti kraavi ajada, hoiatas IMF.

IMFi prognoosi kärpimise taga on suuresti majanduskasvu aeglustumine arenevatel turgudel.

Hiina SKP kasvuprognoos jäi oktoobriga võrreldes muutmata 6,3%-le. Brasiilia prognoosi kärbiti aga 2,5 protsendipunkti võrra, 3,5 protsendi suuruseks SKP languseks. Venemaale prognoositakse 1% suurust SKP langust võrreldes oktoobris prognoositud –0,6%ga.

Arenenud riikides jätkub tagasihoidlik ja ebaühtlane kasv. USA SKP prognoosi kärpis IMF 2,8 protsendilt 2,6%-le. Majandus on küll tervikuna hea tervise juures, kuid dollari tugevus rõhub tööstust ja madal nafta hind pidurdab investeeringuid.

Euroala kasvuprognoosi kergitas IMF 0,1 protsendipunkti võrra 1,7%-le. Jaapani majandusele oodatakse 1% suurust kasvu.

IMF soovitab jätkuvalt, et arenenud riigid ei kiirustaks oma rahapoliitikat karmistama.

Jaga lugu:
Hetkel kuum