Sirje Rank • 21. jaanuar 2016
Jaga lugu:

Hiina möönab kehva kommunikatsiooni

Diskussioon Davosis Hiina majanduskasvu tuleviku üle.  Foto: Scanpix/Reuters

Hiina väärtpaberituru regulaator möönis, et osa aasta alguses Hiina börsil tekkinud varingust on tingitud kehvast kommunikatsioonist.

„Meie süsteem ei ole nii struktureeritud, et me suudaksime turgudega ladusalt kommunikeerida,“ ütles Hiina väärtpaberite regulaatori asejuht Fang Xinghai täna Davosis. „Võite kihla vedada, et me suudame õppida,“ kirjutas Financial Times.

Davosis toimuva maailma majandusfoorumi aruteludes on peale jäänud pigem arvamus, et tugevas turbulentsis maailma aktsiaturud on süngemas meeleolus, kui Hiina majanduse seis selleks põhjust annab. Ka Fang toonitas, et Hiina börsi mõju reaalmajandusele on tagasihoidlik, kuid möönis, et valuutakursi roll on suurem.

Vastuseks küsimustele, kuidas vaatab Hiina suurele kapitali väljavoolule ning renminbi odavnemisele USA dollari suhtes, vastas Fang Xinghai, et Hiinal pole „mingit alust“ taotleda nõrgemat valuutakurssi.

Varasemalt Hiina valuuta seotuselt USA dollariga liigub Hiina nüüd valuutakorviga seotud kursile. „See on otsustatud poliitika,“ ütles Fang. „Tulevikus saab kurss olema küllaltki stabiilne.“ Ta lisas, et Hiina ei näe, et nõrk valuuta oleks riigi huvides, kuna see ei ole hea eratarbimise seisukohast.

Hiina majanduse seisu käsitlenud diskussioonis osalenud IMFi juht Christine Lagarde ütles, et suurtest struktuursetest muutustest hoolimata – investeeringutelt ja tööstuselt rohkem teenustele ja tarbimisele – on Hiina majanduskasv jätkuvalt tugev. IMF prognoosib Hiinale tänavu 6,3% suurust majanduskasvu. „Rohkem paremat selgitustööd aitab kindlasti sellele üleminekule kaasa,“ ütles Lagarde.

Fang viitas, et investeeringute osa SKPs väheneb ja teenuste osa kasvab. Läinud aastal moodustas eratarbimine SKPst 52,5%, võrreldes 49%ga viis aastat tagasi.

Jaga lugu:
Hetkel kuum