Mattus: riik peaks oma ettevõtete nimel võitlema

29. jaanuar 2016, 12:30
Ingmar Mattus
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160129/NEWS/160129675/AR/0/AR-160129675.jpg
Ainult tellijale

Dividendide TOPi uustulnuka Ingmar Mattuse maaklerifirma Armada Markets on kasvanud oodatust palju kiiremini, olgugi et segase seadustiku tõttu tuli vahepeal tegevusvaldkonda muuta. Kiire kasv tõi Mattusele nüüd esimese omanikutulu.

Ingmar Mattus on koos venna Illimar Mattuse ja äripartner Nikolai Nikolajenkoga finantsturul kaubelnud juba 1997. aastast ning teinud koostööd väga paljude Euroopa ja USA maakleritega.

"Sõber küsis, miks ma ise maaklerifirmat ei tee," meenutas Mattus äriga alustamise aega. "Pärast juristide ja teiste turuosalistega kohtumisi sai selgeks, et asutame elektroonilisi valuutavahetustehinguid pakkuva maaklerifirma," ütles ta. Aasta oli 2011 ja sündis Armada Markets. "Meie kauplemisteenuseid kasutasid tuhanded eraisikutest ja ettevõtetest kliendid ligikaudu 140 riigist," ütles Mattus.  

Peagi tuli aga suunda muuta. Ettevõtte tegevusalal on Eestis ja tervikuna Euroopa Liidus viimastel aastatel valitsenud suur regulatiivne segadus, mistõttu otsustasid vennad keskenduda finantsettevõtete teenindamisele. See on end ära tasunud: Ingmar Mattus teenis 2014. aastal ettevõtlusest pea 1,6 miljonit eurot ning asub Äripäeva Dividendide TOPis 23. kohal.

Mattus: riik peaks oma ettevõtete nimel võitlema

Kuidas on läinud ettevõtte neli tegutsemisaastat? Mida olete saavutanud?

Oleme asutamisest peale keskendunud selliste teenuste pakkumisele, mida oleksime ka ise nõus tarbima. Siit ka kiire arengu põhjus. Asutamisel polnud meie eesmärk suure kasumi teenimine, vaid pigem tegelemine enda jaoks huvitavate asjadega – ja teha seda südamega. Tundub, et kliendid tunnetasidki selle ära, sest esimese kolme aasta eesmärgi täitsime vähem kui aastaga.

Eesti patrioodina ongi mul kõige parem meel just selle üle, et ka väikeses riigis on võimalik tegeleda kvaliteetsete teenuste ekspordiga. Tõsi, riik võiks olla ettevõtjasõbralikum ja seda mitte ainult maksupoliitika seisukohalt. Räägime TransferWise'ist, GrabCadist ja teistest sellistest firmadest kui Eesti ettevõtetest, kuid tegelikult on nad eestlaste asutatud välisettevõtted. Riigina võiksime mõelda, mida on tehtud valesti ja mida saaks paremini teha, et nii Eesti kui ka teiste riikide ettevõtjatel oleks siin soodne keskkond töökohti luua ja äri arendada.

Milline on teie ettevõtte dividendipoliitika?

Meil ei ole kunagi olnud kivisse raiutud dividendipoliitikat. Pigem oleme eelistanud hoida raha ettevõtluses, sest kõrge kapitaliseeritus on nii klientide, töötajate kui ka ettevõtte omanike huvides. Samas on loomulik, et kui toimuvad ettevõttevälised muutused näiteks regulatiivsel tasandil või kui kusagil naaberriigis või kaugemal on ettevõtjasõbralikum keskkond, siis sellele ka reageeritakse. Elame avatud maailmas, omavahel konkureerivad nii inimesed, ettevõtted kui ka riigid.

Mida te dividendidega tegite?

Reeglina oleme dividenditulu investeerinud ettevõtlusesse, alati oleme huvitatud ka rendivooga kinnisvarast, mida tuleb praegu otsida pigem väljastpoolt Eestit. Oleme avatud ka kõiksugu huvitavatele pakkumistele, kui mõni alustav või kiire arenguga ettevõte soovib kapitali kaasata. Maht võiks olla kuni pool miljonit eurot projekti kohta. Partneritega koos võime rahastada ka suuremaid projekte.

Kas olete aktiivne investor? Kui jah, siis kuhu investeerite ja millest lähtute?

Väärtpaberitesse investeerimiseks pole mul kahjuks enam aega, samas jälgin erinevaid aktsiaid huviga. Viimasel ajal pakub huvi Volkswagen, Eestis hoian pilku peal Olympicu aktsial, kuid kuna tegemist on hästi juhitud ettevõttega, siis arvatavasti väga head sisenemisvõimalust ei avanegi. Jälgin aktiivselt toorainete liikumisi ja pärast rahvusvaheliste sanktsioonide eemaldamist olen tõsisemalt analüüsinud Iraani majanduskeskkonda.

Millega veel tegelete peale Armada Marketsi juhtimise?

Kasvatan kolme väga toredat poega. Nõustan ettevõtteid finantstehnoloogia, protsesside juhtimise ja turunduse asjus. Reisin palju, teen sporti ja õpin kitarri mängima.

Ütlesite, et viibite palju Eestist eemal. Kas seoses Armada Marketsiga?

Reisime perega palju, et laste silmaringi laiendada ja maailma avastada. Tööalaselt pean ennast Euroopa ja Aasia vahel jagama, et suhelda klientidega, hoida suhteid koostööpartneritega ja leida uusi investeerimisobjekte.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    29. January 2016, 12:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing