Olavi Teppan • 12. veebruar 2016 kell 4:00

Arco Vara: olime kasumlikud ja kasvasime

Arco Vara Viljandi kontor.  Foto: Raul Mee

Arco Vara 2015. aasta puhaskasumiks kujunes 0,5 miljonit eurot, kuivõrd viimase kvartali lõpetas ettevõte vastu ootusi 0,4miljonilise kahjumiga. Aastases võrdluses 50protsendilise kasumilanguse juures kasvatas ettevõte käivet 2014. aastaga võrreldes 16% ehk 10,7 miljoni euroni.

Kontserni arendusdivisjoni müügitulu oli 2015. aastal 7,947 miljonit eurot (2014. a 6,503 miljonit). Divisjoni müügitulu kasvu seletab ettevõte kinnisvara müügiga enda arendusprojektides. Arendusdivisjoni ärikasumiks kujunes 1,790 miljonit eurot (2014. a 1,942 miljonit).

Ettevõte ise kommenteerib tulemusi: „Olime kasumlikud ja kasvasime, aga neljas kvartal ning kogu aasta osutusid nõrgemaks, kui ootasime.“

Ootused ja tegelikkus

Börsifirma ootas aastaseks puhaskasumiks 1 miljon eurot ja käibeks 11 miljonit eurot. IV kvartali ebaedu põhjendatakse esiteks Sofia Madrid Blvd hoone kontoripinnalt ümberehitustööde tõttu teenimata jäänud rendituluga. Samuti oli põhjuseks Manastirski Livadi D-ploki kasutusloa viibimine, mistõttu jäävad korterite üleandmine ja müügitulu konteerimine käesoleva aasta I kvartalisse. Nende kahe asjaolu mõju 2015. aasta puhaskasumi reale hindab ettevõte kokku 450 000 euro suuruseks.

Madrid Blvd kontoripinnad loodetakse katta pikaajaliste rendilepingutega selle aasta III kvartaliks. Manastirski D-plokk on kaetud eelmüügilepingutega 95% ulatuses ning I kvartalis loodetakse alustada võimaliku jätkuprojektiga Izstok Parkside. Kahest esimesest plokist on aasta lõpu seisuga müümata veel kaks äripinda. Madrid Blvd kompleksis on müümata veel 26 korterit, mis osaliselt teenivad ettevõttele tulu majutusteenusega. 2015. aasta jooksul müüdi kontserni Bulgaaria projektides kokku 92 korterit ja äripinda (2014. a 63).

Lätis müüdi IV kvartalis viimane Bišumuiža-1 projekti korter. Kontserni laojäägis on Lätis veel 14 Marsili elamukrunti, neist ühele vormistati IV kvartalis eelmüügileping.

Kodulahe projekt edeneb

Eesti üksuse osas seab ettevõte eesmärgiks teenusprotsesside parandamise, et teenindusdivisjoni kahjumist välja tuua. Samuti on Tallinna turule naasmas arendusdivisjon, kuna möödunud aasta lõpuks olid välja valitud uue Kodulahe arendusprojekti finantseerija ja ehitaja, kellega ollakse parajasti lepinguid sõlmimas. Kodulahe esimese etapi maht on 130 korterit ja äripinda (kogupindalaga 8700 m2) ning ehitus peaks algama veel sel kuul.

Aruande kohaselt on Arco Vara ülaltoodud kolme arendusprojekti kõrval seadnud endale kaks lisasihti: realiseerida kõik varad, mis ei ole tootmisküpsed või mille arendusmaht on liiga väike, ning käivitada Sofias Arco kinnisvarafond (Arco REIT), et jätkata Bulgaarias arendusprojektide otsimist ja elluviimist võõrkapitaliga. Arco REIT on praeguseks noteeritud Sofia börsil. Aasta lõpu seisuga oli Arco Vara osalus Arco REITis 70%.

Arco Vara aktsia eilne sulgemishind Tallinna börsil oli 1,07 eurot. Aasta puhaskasumiks kujunes 8 senti aktsia kohta.

Hetkel kuum