Tere vahendaja raha rändas rallitiimile ja kirikuisale

29. veebruar 2016, 09:30
Up Varude raha liikus ka Aivo Pärna rallisõitjast poja Sander Pärna tiimile.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160229/NEWS/160229819/AR/0/ralli.jpg

Terele piima vahendamiseks loodud, kuid maksejõuetuks muutunud Aivo Pärna firmast UP Varud rändas üle poolteise miljoni Sander Pärna rallitiimile, firma asutanud kogudusejuhiga seotud firmale ja Pärna pangakontole.

Äripäeva käsutuses on Aivo Pärnale kuuluva võlgades firma UP Varud ajutise pankrotihalduri aruanne, kust selgub, kuhu on kadunud raha firmast, millel piimatootjatele võlgu pea 2 miljoni euro jagu. Firma kolmel kontol oli jaanuari lõpu seisuga alla 65 euro.

UP Varudel endal oli aga 2015. aasta lõpu seisuga üle 1,5 miljoni euro nõudeid Urmas Kerge ettevõttele TartEst. Kerge on Pärna äripartner Põlva bussijaama ühe omanikuna, kus 2013. aasta lõpuni oli osalus ka Pärna firmal Wipestrex. Muuseas on Kergele kuuluva TartEsti omandusse ka Pro Fiksum, mille juhatajaks on võlgades UP Varude enda asutaja, Otepää Maarja koguduse juht ja veterinaararst Jaan Uibo.

Ajutine pankrotihaldur tuvastas, et UP Varudest on tehtud suurtes summades ülekandeid Pärna enda lähikondsetele – peamiselt tema enda firmadele, kuid ka Kerge omanduses ja Uibo juhitud Pro Fiksumile.

Ülekanded lähikondsetele

Pärn ise ei soostunud kommenteerima UP Varude tehinguid ei neljapäeval enne kohtuistungit, kus piimatootjaid koondav Laeva Piim taotles UP pankrotti ning ajutine haldur tutvustas oma aruannet, ega reedel pärast kohtuistungit.

Küll aga ütles ta, et temast sai firma asutanud Jaan Uibo asemel UP Varude omanik alles 2014. aasta 14. oktoobril ning tema pole oma lähikondsetele ühtegi ülekannet teinud. Ta lubas kommenteerida tehinguid pärast UP Varude pankroti väljakuulutamise kohtuotsuse langetamist, mida nõuavad võlausaldajatest piimatootjad.

Peamised sissemaksed UP Varudele on tulnud piimatootjalt Tere, kellele piima vahendamiseks firma loodigi. Suurimad väljamaksed on UP Varud teinud piimatootjatele Laeva Piim (3,6 miljonit eurot) ja Jõgevamaa põllumajandustootjate liit (2,5 miljonit eurot).

Nendele järgnevad UP-lt saadud rahaga aga Kerge-Uibo tandemiga seotud Pro Fiksum (620 000 eurot), Aivo Pärna rallisõitjast poja Sander Pärna rallimeeskonda haldav SP Rally Project (518 000 eurot) ja ning Pärna enda firma Car Rent Group (376 000). UP omanik ja juhatuse liige on saanud oma pangakontole 134 000 eurot. Lisaks on UP Varud teinud 27 000 euro eest ülekandeid ka varem Põlva bussijaamas osalust omanud Pärna firmale Wipestrex Grupp.

Tehingud Pärnale kuuluva UP ja tema lähikondsete vahel liikusid kahesuunaliselt, nii kandis UP Varud Sander Pärna rallitiimile, Aivo Pärna pangakontole, Car Rent Groupile ja Pro Fiksumile 1,65 miljonit eurot ja samad firmad omakorda UP-le 256 000 eurot.

Peale lähikondsetele tehtud ülekannete paistavad UP Varude arvelduskontode analüüsist välja ka mitmed ülekanded autode ja selle varuosade-tarvikutega seotud ettevõtetele, näiteks Räni Autoklaasid, Silberauto, Võru AutoMart, Autoveod-Tehnika, Autotest, Raudsepa Auto jne. Pankrotihalduri aruande järgi oli UP Varude maksuvõlg jaanuari lõpus 8741 eurot, kuid Pärn kinnitas reedel, et maksuvõlg on tänaseks klaaritud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    29. February 2016, 09:35
    Otsi:

    Ava täpsem otsing