Pille Ivask • 28. märts 2016 kell 5:47

Trump: NATO on iganenud

Donald Trump  Foto: epa

USA vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgiv Donald Trump kritiseeris taas NATOt, öeldes, et tegu on iganenud organisatsiooniga, vahendab Reuters.

Trumpi kriitika tuleb vaid mõni päev enne seda, kui maailma liidrid kohtuvad Washingtonis, et arutada tuumaterrorismi üle. Arvatavasti tulevad teemaks ka Trumpi väljaütlemised, seda ilmselt siiski mitteametlikult, vaid kulisside taga.

Trump lausus eile New York Timesis avaldatud intervjuus, et tema lubaks Jaapanil ja Lõuna-Koreal ehitada oma tuumarelva, selle asemel et loota Ameerika kaitsele Põhja-Korea ja Hiina eest.

Samuti väitis Trump, et ta keelustaks nafta sisseostu Saudi Araabiast ja teistest araabia maadest, kui nood ei nõustu Islamiriigiga võitlemiseks vägesid sisse viima või oma vägede puudumise korral USA-le selle eest maksma.

„NATO on iganenud,“ kritiseeris Trump ja viitas sellele, et praeguseks 28-liikmeliseks kasvanud organisatsioon loodi teistsugusel ajastul, kus põhivastasseis seisnes Lääne ja Nõukogude Liidu vahel. Tema sõnul pole NATO piisavalt efektiivne, et võidelda terrorismiga, samuti maksab NATO USA-le liiga palju.

Trumpi rivaal Ted Cruz märkis, et Trumpi väljaütlemised on „katastroofiliselt lollid“. Cruzi väitel ei ole Trumpi jutul mingisugust mõtet, kuna Euroopa hülgamine ning USA jaoks väljumine kaasaja kõige edukamast sõjalisest liidust on täiesti vale. „See annaks suure võidu Putinile ja Islamiriigile,“ lausus Cruz.

Hetkel kuum