Spotify ähvardab Rootsist lahkuda

13. aprill 2016, 10:41
Spotify juht Daniel Ek
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160413/NEWS/160419902/AR/0/Spotify-Rootsi-idufirma.jpg

Rootsi riskib ilma jääda oma maailmas läbi löönud start-up-firmadest ja tuhandetest töökohtadest, kui poliitikud ei suuda kiiremas korras teha Rootsi ärikeskkonnas muutusi, mis soosiks uute innovaatiliste firmade suureks kasvamist.

Avalikus kirjas Rootsi poliitikutele hoiatavad kümme aastat tagasi Rootsis loodud ja maailma suurimaks voogedastusel põhinevaks muusikakeskkonnaks kasvanud Spotify loojad Daniel Ek ja Martin Lorentzon, et kui muutusi ei tule, tuleb firmal oma laienemisplaanid ellu viia mõnes muus riigis. See võib tähendada tuhandeid uusi töökohti mitte Rootsis, vaid USAs.

Ek ja Lorentzon toovad esile kolm peamist probleemi.

Kõige kriitilisem on seis elamispindadega – Rootsi seadused ja maksud pärsivad üüripindade ehitamist, mis teeb mujalt värvatud spetsialistile elukoha leidmise väga raskeks. Ei saa eeldada, et noor spetsialist kohe hirmkalli raha eest omale Stockholmis või Göteborgis korteri asustusõiguse osta jaksaks. Vaja on rohkem üüripindu ja suuremat paindlikkust.

Teine probleem on haridussüsteem, kus õppekavas on endiselt heegeldamine, kuid mitte tänapäeval väga nõutud oskus programmeerimine, mida võiks alustada maast madalast. Ka palju rohkem tüdrukuid võiks seda ala õppida.

Kolmandaks märgitakse, et Rootsis on firmal väga raske oma töötajatest kaasomanikke teha, kuna Rootsis on töötajate optsioonidest saadav tulu ülikõrgelt maksustatud. Rootsis 70%ga, USAs ja Saksamaal võrdluseks vastavalt 15-20% või 25%ga.

„Selleks, et me ülikarmis konkurentsis talentide pärast suudaksime parimad Rootsi meelitada, tuleb meil pakkuda konkurentsivõimelist palka, heldeid soodustusi ja osalusoptsioone, et ka töötajad saaksid osa sellest väärtusest, mida nad loovad,“ kirjutavad Spotify loojad.

Paraku need ettepanekud, mis Rootsi poliitikakujundajatel optsioonide kohta valmimas on, sisaldavad nii palju piiranguid, et need võiks joonelt prügikasti saata. Vaja oleks kiiresti paika panna üks lihtne süsteem. „Meie firma jaoks on see vajalik, et värvata parimaid talente,“ rõhutavad Ek ja Lorentzon.

Vaja on poliitilist tahet

Eelkõige eeldab see kõik poliitilist tahet. Reaalsete tulemusteni pole aga arvukad kohtumised Rootsi poliitikutega viinud.

Spotify asutajate sõnul on see „jabur“, et Euroopal ei ole USA suurfirmadele, nagu Facebook, Google, Apple ja teised, oma firmasid kõrvale panna. See ei pea nii olema. Rootsist on välja kasvanud mitu edulugu – Spotify, Skype, King, Mojang ja Klarna, kuid vaid kaks neist on praegu ise enda peremehed. Teised on ära müüdud USA suurfirmadele.

Poliitikud on valiku ees – kas valida selline poliitika, mis soosib uue aja ettevõtteid, või siis mitte. "Edu sõltub pidevast valmisolekust muutuda ja välkkiirest reageeringust. Kes seda ei tee, sellest sõidetakse mööda," manitsevad Ek ja Lorentzon.

Sarnane debatt – kuidas soosida start-up-firmade tegevust, käib Eestis. Äsja oli koos peaministri idufirmade ümarlaud, kus arutati selliseid ideid ja lahendusi nagu rahvusvaheliste kooli- ja lasteaiakohtade arvu suurendamine, viisalihtsustused start-up-firmade töötajatele ning samuti ka osalusoptsioonide maksustamise küsimusi. „Näha on, et pudelikaelade mahalihvimisel on palju pingutatud, ent teha on veel palju,“ ütles peaminister Taavi Rõivas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. April 2016, 10:41
Otsi:

Ava täpsem otsing