Äripäev • 16. aprill 2016 kell 5:45

Millega läks ajalukku lõppev nädal?

Oliver Kruuda pakkus Tere päästmiseks välja vastuolulise saneerimiskava ning tema nimi käis läbi ka Panama andmelekkest.  Foto: Veiko Tõkman

Sel nädalal paistis silma Oliver Kruuda, kes pakkus Tere päästmiseks välja vastuolulise saneerimiskava ning kelle nimi käis läbi ka Panama andmelekkest.

Nädala tegija: Oliver Kruuda trikitab mitmel rindel

Panama andmelekkega seoses kerkis esile ka Tere suuromaniku Oliver Kruuda nimi, kes ostis ülikalli juustuliini Briti Neitsisaarte firmalt. Maksuamet leidis, et tegu on raha väljaviimisega makse maksmata. Nüüd on Kruuda koostanud Tere päästmiseks saneerimiskava, milles süüdistab Tere raskustes pankasid ja püüab võlausaldajate nõudeid tükiks ajaks külmutada. Võlausaldajad nimetavad seda lollitamiseks ja peavad saneerimiskava venitamistaktikaks. Oma raha kättesaamiseks on nende meelest ainuke võimalik lahendus omaniku­vahetus kiiremas korras.

Rõõmustavad uudised

- Idufirmade turuplats avab uksed. Järgmisel nädalal avab uksed eestlaste loodud idufirmade börs, kus esialgu otsib investorit neli start-up’i. Funderbeami sihikul on kõigepealt Põhjamaad ja siis Suurbritannia.

- Eesti idufirma kaasas 5,5 miljonit eurot. Mobiilirakenduste testija Testlio teatas teisipäeval, et sulges investeerimisringi, mille käigus kaasas 6,25 miljonit dollarit ehk 5,5 miljonit eurot Silicon Valley riskikapitalifirmadelt Altos Ventures ja Vertex Ventures. Suurem osa saadavast summast läheb meeskonna kasvatamisele ja turunduse väljaehitamisele Ameerika Ühendriikides.

- Rõõmustav pööre kaubaveos. Üle seitsme kuu võttis Eesti eksport jälle suuna üles, juhtijateks puittooted, elektroonika ja muud masinad. Ja see, et meie lähiriikide nõudlus tõstab pead, lubab lisagi oodata.

Kurvastavad uudised

- Reservid nirisevad tühjaks. Kuigi suurt majanduskriisi pole ja maksulaekumine kasvab, sööb riik isukalt reserve, kulutades iga päevaga ära üle 600 000 euro sääste. Samas tempos jätkates on reservid kahe aasta pärast tühjaks söödud. Rahandusminister Sven Sesteri sõnul pole praegu mõistlik hoida põhjendamatult suurt reservivaru.

- Piimafarmi hiilgus lõppes võlgade ja tüliga. Eesti suurim, Halinga piimafarm lõpetas piima hinna languse ja juhtimisvigade tõttu kriisis. Ettevõtte saneerija ja omanik pöördusid aga omavahel tülli. Üksteist süüdistatakse lohakuses, tegematajätmistes ja farmi halvas käekäigus. Tüli saadavad aina lisanduvad hagid kohtutesse ja advokatuuri.

Hetkel kuum