Virge Haavasalu • 22. aprill 2016 kell 10:00

Advokaat: hilisem hindade avalikustamine riigihangetes raskendab vaidlustamist

Varuli vandeadvokaat Kristina Laarmaa.  Foto: Erakogu

Pakkumiste hinna avalikustamine alles pärast võitja väljakuulutamist raskendab hanke vaidlustamist, kommenteeris advokaadibüroo Varul vandeadvokaat ja riigihangete ekspert Kristina Laarmaa riigihangete seaduse eelnõu muudatusi.

Kirjutasime paari päeva eest, kuidas riigikogus menetluses riigihangete seaduse eelnõu tekitab ettevtõjates meelehärmi, sest edaspidi ei pea hankija enam avalikustama pakkumuste protokolli, mis seni võimaldas hankes osalejatel kohe teada saada kõikide pakkumuste maksumused.

Riigi plaan on anda pakkumuste kohta teada hanke hilisemas faasis, mis jätab ettevõtjad nende enda sõnul pimedusse kobama ja raskendab tegevuse planeerimist, ka teistes järgnevates hangetes osalemist. Lisaks ei pea eelnõu kohaselt hankija avaldama pakkumuse sellist osa, mille pakkuja on tunnistanud ärisaladuseks - välistatud ei ole ka pakkumuste hindade ärisaladuseks kuulutamine.

"Pakkumuste hinda ei saa pakkujad ka edaspidi määratleda ärisaladusena ning eduka pakkumuse otsuse teatamisel pakkujatele tuleb avaldada ka pakkumuste maksumused," kommenteeris Laarmaa.

Kuna seaduseelnõu ja hankedirektiivide kohaselt saavad hankijad edaspidi rakendada nn pöördmenetlust, siis ei pruugi ka eduka pakkumuse otsuse ja pakkumuste esitamise vaheline aeg Laarmaa sõnul pikk olla, kuna pöördmenetluses tehakse esmalt otsus eduka pakkumuse kohta ning alles seejärel kontrollitakse eduka pakkuja kvalifikatsiooni ja kõrvaldamise aluseid.

Probleem tekib aga Laarmaa sõnul siis, kui hankija otsustab pöördmenetlust mitte kasutada ehk teha hankemenetluses otsused sellises järjekorras, nagu praegu tavaks: "Esmalt kontrollida pakkujate kõrvaldamise aluseid ja kvalifikatsiooni ning alles seejärel teha otsus eduka pakkumuse kohta," täpsustas ta protsessi. 

Sellisel juhul takistaks pakkumuste hinna avaldamisega viivitamine otsuse edasikaebamist, sest pakkujad ei tea, millisel kohal oleks nende pakkumus hinnaedetabelis. 

Kaebuse menetlusse võtmise eelduseks on aga see, et selle rahuldamise korral võib kaebaja hankelepinguni jõuda. "Olukorras, kus teiste pakkumuste hind ei ole teada, muutuks kaebuste esitamine kvalifitseerimisotsustele pimesi tulistamiseks," märkis ta. 

Hetkel kuum