Äripäev • 11. mai 2016 kell 12:33

Tsahkna: peame pensionisüseemi väga tõsiselt analüüsima

Margus Tsahkna: peame pensionisüseemi väga tõsiselt analüüsima.  Foto: Raul Mee

Riigikogu infotunnis vastas sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna EKRE esindaja Raivo Põldaru küsimustele kohustuslike kogumispensionide kohta.

Põldaru teadis rääkida, et pensioni teise samba fondide kogu tootlusest on raha omanikule läinud alla 1/3 ja ülejäänu pankadele. Põldaru soovis ministrilt teada, kuidas valitsus tagab olukorra, et fondidesse pandud raha ei läheks pankade kätte vaid pensionäridele pensionilisaks.

Tsahkna vastas, et tänastel pensionäridel ei ole vaja muretseda. „Eesti riik maksab pensione ja tõstab neid igal aastal ja tõsiasi on see, et me maksame neile pensionidele otse riigieelarvest peale. Küll aga ma ütlen välja siin teie ees selle tõe, et pensionisüsteemi on vaja reformida,“ ütles Tsahkna.

„Need numbrid, mis meile sellest esmasest analüüsist vastu vaatavad, on sellised, et meie pensionisüsteem ei ole pikaajaliselt jätkusuutlik ja selleks põhjuseks on eelkõige demograafilised probleemid,“ lausus Tsahkna.

„Prognoosi järgi, kui mitte midagi ei muutu, kui meil ei sünni rohkem lapsi, siis aastal 2060, mis pensionisüsteemi mõttes ei ole üldse väga pikk aeg, on meie rahvaarv langenud 1,31 miljonilt 1,1 miljonile. Mis puudutab tööealiste inimeste arvu, siis on see vähenenud selleks ajaks 32% ehk 256 000 inimese võrra. Ja samal ajal suureneb pensioniealiste inimeste arv 106 000 inimese võrra ehk 41%,“ sõnas Tsahkna.

Tsahkna sõnul ütlevad need numbrid, et Eesti riigil tuleb teha oma pensionisüsteemi jätkusuutlikkuse väga tõsine analüüs. „Ja meil peab olema julgust võtta vastu vajalikke otsuseid,“ lisas ta.

Hetkel kuum