Norra valitsus võtab naftafondist matti

Statoili gaasiplatvorm Stavangeri lähistel  Foto: Scanpix/Reuters

Norra valitsus võtab tänavu riiklikust naftafondist rekordilise summa raha, et elavdada sellega nafta hinna langusest aeglustunud majanduskasvu.

Kolmapäeval avaldatud eelarvekava järgi plaanib valitsus kulutada naftarahadest 205,6 miljardit Norra krooni, mille stimuleeriv mõju majandusele on hinnatud 1,1 protsendipunktile. Nii suurt riigi stiimulit pole nähtud 2009. aastast saadik. Summat on läinud aasta oktoobris planeerituga võrreldes suurendatud – toona plaaniti stiimuliks kulutada 195,2 miljardit krooni. Summa suurenemine tähendab, et valitsus võtab naftafondist 84 miljardit Norra krooni, vahendab agentuur Bloomberg. 

„Valitsuse selge prioriteet praeguses olukorras on toetada majanduskasvu ja hõivet rahvusvahelisele konkurentsile avatud sektorites,“ teatas rahandusminister Siv Jensen. „Kesksel kohal on maksureform maksude alandamiseks ning suurenenud kulutused haridusele ja infrastruktuurile.“

Plaanitava stiimuli suurendamine tähendab, et Norra valitsus võtab naftafondist tänavu rohkem raha välja, kui sinna nafta- ja gaasisektorist laekuvatest tuludest sisse pannakse. Valitsuse eelarvekava järgi kahaneb fondi maht tänavu ca 4% 7,15 triljonile Norra kroonile.

Valitsus kärpis nafta madala hinna tõttu selle aasta majanduskasvu prognoosi 1%-le ning oootab tuleval aastal 1,7% suurust SKP kasvu. Nafta hinnaks on eelarves planeeritud tänavu 346 Norra krooni (42 dollarit) barrelist ja tuleval aastal 396 krooni. Töötuse määr kasvab läinud aasta 4,4 protsedilt tänavu 4,7%-le.

Hetkel kuum