Rootsi majanduskasv hakkab tipust läbi saama

Rootsi majanduskasv on üks Euroopa kiireimaid.  Foto: Scanpix/Reuters

Rootsi statistikaameti täna avaldatud andmeil kasvas Rootsi SKP selle aasta esimeses kvartalis aasta baasil 4,2% ja eelnenud kvartaliga võrreldes 0,5%.

Analüütikute ootustele jäid need numbrid veidi alla.

Eelnenud kvartaliga võrreldes kasvasid investeeringud 2,1%, eratarbimine kasvas 1,1% ja avaliku sektori tarbimine 0,5%. Eksport vähenes 1,3%, import kasvas 0,8%.

Rootsi kroon tugevnes hommikul uudise peale 9,2697 krooni tasemele eurost.

Rootsi majandus on saanud juba pikka aega turgutust Rootsi keskpanga stiimulist kidura inflatsiooni elustamiseks. Samal ajal on Rootsi valitsus suurendanud avaliku sektori kulutusi, et tulla toime riiki tulvanud pagulaste vajadustega. Tarbijausaldus on aga veebruarist alates langustrendis, mis on märk, et buum võib olla tipust läbi, vahendas agentuur Bloomberg.

„Üldine pilt on selline, et Rootsi majandus jätkas esimeses kvartalis jõudsat kasvu,“ ütles Nordea analüütik Torbjoern Isaksson. „Teise kvartali väljavaated on samuti head, kuid aasta teises pooles prognoosime kasvutempo aeglustumist.“

„Tugev kasv jätkub ja seda veab sisetarbimine, mis peaks kaasa tooma ka hindade tõusu,“ ütles Swedbanki analüütik Anna Breman.

Danske Banki analüütik Michael Grahn prognoosib, et kasvutempo on haripunktist läbi.

Analüütikud on seisukohal, et Rootsi keskpanga stiimuli periood hakkab läbi saama, sest hinnatõusu tempo on järk-järgult lähenemas soovitud 2%-le.

Hetkel kuum