Indrek Mäe • 24. juuni 2016 kell 5:25

Briti finantssektor sai tugeva hoobi

Briti nael  Foto: EPA

Analüütikute hinnangul sai briti finantssektor seoses rahva otsusega Euroopa Liidust lahkuda tugeva hoobi ning selle edasine käekäik sõltub sellest, kui valutuks kujuneb Suurbritannia väljumisprotsess.

„Tegemist on suurima sündmusega minu eluajal,“ ütles Londoni poliitikakomitee juht Mark Boleat. „Isegi „must kolmapäev“ ja Lehman Brothersi kollaps kahvatuvad rahva eilse otsuse kõrval,“ kirjeldas ta juhtunu tõsidust.

Mitmed investeerimispangad on riiki hoiatanud, et viivad oma tegevuse Suurbritanniast välja, kui see peaks Euroopa Liidust lahkuma. Samuti soovib Euroopa Keskpank euroga kauplemise Londoni turgudelt mujale viia. Uueks finantskeskuseks võib seeläbi Londoni asemel saada hoopis Frankfurt, Pariis või Dublin.

Hääletustulemuse saabudes muutusid äärmiselt volatiilseks ka Suurbritannia ning Euroopa börsid. Nael tegi läbi ligi 11protsendilise kukkumise ning mitmed futuurid kaotasid väärtust. Suurbritannia peamiseks ülesandeks peetakse Euroopa Liidust lahkumise käigus säilitada vaba juurdepääs turule ning maandada turgude volatiilsusest tulenevaid riske.

„Nüüd sõltub kõik edasine sellest, kui valutult suudab riik Euroopa Liidust väljuda ning kas säilitatakse ligipääs ühenduse vaba turule,“ lõpetas Boleat tulevikku vaatavalt.

Hetkel kuum