Marge Väikenurm • 17. juuli 2016 kell 7:45

Kutsu tööle kandideerija hommikusöögile

Firmajuhi Walt Bettingeri üks nipp tööletahtja tundmaõppimiseks on hommikusöögile kutsumine.  Foto: EPA

Tööle kandideerijat on kõige lihtsam tundma õppida, kui teda hommikusöögile kutsuda – ja tellimus seejärel sassi ajada.

Enne kui finantsnõustamisfirma Charles Schwab uue töötaja palkab, tahab ettevõtte juht Walt Bettinger teada, millist tüüpi inimesega tegu on. Kuidas ta selle välja selgitab, on ebatavaline.

Bettinger rääkis intervjuus New York Timesile, et teda paneb enim muretsema, millise iseloomuga inimene tööintervjuul vastas istub.

„Küsin, millised on olnud tema suurimad õnnestumised elus. Tahan aru saada, kas ta arvab, et maailm keerleb ümber teiste või tema enda. Samuti küsin suurimate ebaõnnestumiste kohta. Vastus näitab, kas ta süüdistab nendes teisi või tunnistab oma vigu,“ rääkis Bettinger.

On veel üks võimalus, kuidas tööle kandideerivat inimest tundma õppida. Bettinger kutsub ta hommikusöögile. Ainult et Bettinger ise saabub restorani varem ja kutsub restorani juhataja kõrvale.

„Palun, et nad minuga ühineva inimese telimuse nii-öelda sassi ajaksid ning annan selle eest korralikku jootraha,“ kirjeldas Bettinger. „Teen seda, et näha, kuidas inimene reageerib, kui viga märkab: kas ta ärritub, on pettunud või suhtub mõistvalt. See on üks viis, saamaks aru, milline tööle kandideerija hingelt on. Elu ja äri on väga sarnased.“

Väga kõnekas on ka, kui inimene eirab, et talle vale toit toodi. Vaikimine näitab, et tööst huvitatu on pelglik, ei pööra detailidele tähelepanu või ei suuda eristada õiget valest. Need ei ole märgid, mida keegi tahaks tulevasele tööandjale saata.

Kõige õigem on sellises olukorras jääda veale tähelepanu juhtides rahulikuks ja viisakaks. “Me kõik teeme vigu,” rõhutas Bettinger. “Küsimus on, kuidas neid parandame ja kas oleme mõistvad, kui ka teised vigu teevad.”

Hetkel kuum