Marge Väikenurm • 19. august 2016 kell 6:30

Sajandi ehituse autor tüürib pankrotti

Superministeerium sai nurgakivi selle aasta aprillis.  Foto: Andras Kralla

Tähtsate tööde, näiteks sajandi ehituseks nimetatud Tallinna vangla ja superministeeriumi autor tüürib ootamatult pankrotti. Osa töödest on seetõttu ohus.

Samuti kuuluvad ettevõtte portfelli näiteks Euroopa Liidu eesistumiseks renoveeritav Tallinna rüütelkonna hoone Toompeal ning mitmed lasteaiad ja koolid üle Eesti, samuti vangla Leedus. Nende projekteerija, enam kui 20 aastat turul tegutsenud Amhold esitas kohtule pankrotiavalduse, kuid koostööpartneriteni jõudis info küla pealt.

"Info levis kolmandatelt inimestelt ja järgmisel päeval tuli see ka Amholdilt. See on kõigi jaoks üllatus. Amholdi käes on terve hulk riiklikult tähtsaid projekte, rääkimata muudest,“ ütles Amholdiga asju ajava Lünk Arhitektid juht Üllar Ambos. Ta tõdes, et partneri probleemidest ei ole meeldiv kuulda esimesena kõrvalistelt isikutelt.

AS Amhold ja Lünk Arhitektid on seni tegelenud Euroopa Liidu IT-agentuuri peahoone projekteerimisega. „Niigi on projekti tähtajad … Nüüd veel see mure lisaks,“ kurtis Ambos. Ta suundus intervjuu ajal Amholdi omaniku Arvu Mägiga kohtuma, et teha ühise laua taga selgeks, kuidas projektiga ühele poole jõuavad. Ambos on vahepeal suhelnud ka töö tellija Riigi Kinnisvaraga, kuid kõik on Ambose sõnul veel lahtine. Miks Amhold järsku alla annab, Ambos ei tea.

Ka teistele ehitusalal tegutsejatele on Amholdi samm üllatav. Näiteks projekteerija EstKonsulti juht Heiki Meos taipas, et Amholdiga on kehvad lood, kui firma endised insenerid ja ehituskonstruktorid Meoselt paar päeva tagasi tööd küsisid. “Vaatasin, et oh-oh, mis toimub,” lausus Meos. “Suudan ilmselt tööd pakkuda, aga tahan enne nendega tuttavaks saada – kas mina neid tööle võtta tahan.”

Üllar Ambos teab, et Amholdi palgal olnud uut kohta otsivad. “Aga nad jätkavad tööd, vähemalt meie projektiga,” kinnitas ta.

Läinudaastast majandusaasta aruannet ei ole Amhold esitanud, kuid varasemad näitavad, et firma käive kulges tõusujoones: 2012. aastal oli see 2,5 miljonit eurot, 2014. aastal 3,8 miljonit eurot. Kasumireal avaneb teistsugune pilt. Kui 2012. aastal teenis Amhold tulu 114 900 eurot, siis kaks aastat hiljem 8335 eurot.

Amhold maksis tänavu esimeses kvartalis tööjõumakse 160 000 eurot. Firma maksuvõlg ulatub praegu 149 000 euroni, millest enamuse moodustab sotsiaalmaks.

Võimukas tegija

Meos kirjeldab, nagu teisedki turuosalised, et 24 aastat töötanud Amhold on laia haardega ja võimukas. “Ega ta teiste projekteerijate silmis väga heas kirjas pole olnud, kuid on omadega hakkama saanud. Nad on hirmmadalalt töid võitnud ja töö on olnud hinnale vastav,” kirjeldas ­Meos kriitiliselt Amholdi mainet.

Riiklike objektide autor

Sajandi suurehituseks nimetatud enam kui 70 mln eurot maksev Tallinna vangla

Superministeeriumi hoone Tallinnas

Rüütelkonnahoone ELi eesistumiseks

Eesti Olümpiakomitee hoone Tallinnas kesklinnas

Nukuteater Tallinnas

Kadrioru staadion

Lisaks kaheksa kooli või lasteaeda üle Eesti, vangla Leedus, päästekomando Tallinnas, Tapa kasarmu ajateenijaile

Miks Amholdi pankrotiavaldus laual on, ei ole kellelegi selge. Ettevõtte omanik Arvu Mägi jäi Äripäevale kättesaamatuks, nii et õhus on vaid oletused.

“Võib-olla on nad liiga suuri töid ette võtnud, mida pole suutnud ära teha,” pakkus Nord-Projekti juht Andres Saar, kellele näiteks meenus Amholdi kaasalöömine Ida-Aafrikas kuue haiglalinnaku püstitamisel. Erinevalt Meosest ei nimeta Saar Amholdi miinuseks madala hinna pakkumist. “See oli kunagi varem nii. Praegu on nad üldisel tasemel olnud.”

Projekteerijatele jääb silma veel üks nurk. Nimelt ei meenu ASi Sweco arhitektuuriüksuse juhile Ahti Kooskorale mitte ükski Amholdiga võrreldav suur projekteerimisfirma, mis pidanuks pankrotti liikuma. “Eriti veel selline, mis ka Venemaale tööd teeb,” lausus ta.

Nordeconi juhatuse esimees Jaano Vink sai Amholdi pankrotti tüürimisest teada eile. “Sekund tagasi kuulsin. Mingil määral on ootamatu, aga tänasel ehitusturul ei üllata mind varsti vist enam miski. Väga terav konkurents on. Ehitus on valdkond, kus on ka võimalik kriisiolukorras pikalt tegutseda. Lepingud on pikad ja siseprobleemid ei tarvitse välja paista.”

Kasvav mure

Amholdil on veel üks partner, kes peab nüüd mõtlema, kuidas edasi minna. Nimelt ITK Inseneribüroo, kellega seisab Amhold Euroopa Liidu eesistumiseks restaureeritava Rüütelkonna hoone projekti taga. Juba varem oli selge, et maja tähtajaks ei valmi, aga Amholdi teade toob probleeme juurde.

Amhold AS

Asutatud: 1992

Asukoht: Tallinn

Valdkond: ehituslik insener-tehniline projekteerimine ja nõustamine

Omanik ja tegevjuht: Arvu Mägi

Töötajaid (2014): 76

“Kogu Amholdi käitumine on viinud kõik pooleliolevad protsessid ohtu, aga millest see tuleb, ma ei tea,” ütles ITK Inseneribüroo juht Argo Stallmeister. Temale rääkis avalduse sisseandmisest Amholdi projektijuht.

“Seda oli aastate jooksul ette arvata, aga kui nüüd uudis tuli, oli see täiesti üllatav,” sõnas Stallmeister, selgitades oma eelaimdust – madalaim hind ei ole jätkusuutlik. “Kuid kindlasti ei pane ma seda ainult Amholdi süüks. Panen Eesti turu süüks.”

Riigihangete registri andmetel on Amholdil lõpetada 11 projekti. Neist kuus on Riigi Kinnisvara tellitud.

Üks turul tegutseja väitis, et Riigi Kinnisvaral on Amholdiga probleeme olnud, seega need eriti ei süvene, kui firma töid ei jätka. “Kindlasti leitakse mingi lahendus.”

Esimene kohtuistung Amholdi pankrotiavalduse läbivaatamiseks toimub septembris. Võlausaldajate liidu teada on praeguseks Amholdi vastu võlanõude esitanud kaks ettevõtet, millest üks küsib 47 000 eurot.

Hetkel kuum