Äripäev • 23. september 2016 kell 8:05

Eesti jooksevkontol rekordiline ülejääk

Eesti jooksevkontol rekordiline ülejääk.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest on Eesti välismaiste otseinvesteeringute positsiooni mahult eelmise aasta lõpu seisuga uute Euroopa Liidu liikmesriikide seas Ungari järel teisel kohal, teatas Eesti Pank.

Eesti maksebilansi jooksevkonto oli 2015. aastal taasiseseisvusaja suurimas, korrigeeritud andmetel 447 miljoni euroga ülejäägis. See aga ei kajasta niivõrd Eesti ekspordi tugevust, kuivõrd kaubavahetuse mahu üldist vähenemist. Kuigi nii kaupade kui ka teenuste eksport ja import kahanesid, põhjustas impordi kiirem kokkutõmbumine kaupade-teenuste ülejäägi kasvu.

Jooksevkonto ülejäägi suurenemise põhjustas ka investeerimistulude aeglasem väljavool, kuna aasta keskel maksti pangandussektoris erakorralisi suuremahulisi dividende (väljavoolu vähendas eelkõige dividendidelt Eesti riigile makstud tulumaks). Euroopa Liidu tõukefondidest laekus taristuobjektide arendamiseks veidi enam raha kui 2014. aastal. Kapitali väljavool finantskontolt oli ühe miljardi euro võrra suurem kui sissevool ning põhilised väljavoolukanalid olid portfelli- ja muud investeeringud.

Eesti otseinvesteeringute positsiooni andmed hõlmavad aastaid 1993-2015.

Hetkel kuum