Mõis: Kaljulaid võiks koguni Tallinna linnapea olla

Presidendikandidaat Kersti Kaljulaid.  Foto: Andres Haabu
Alyona Stadnik • 29. september 2016 kell 4:15

Eile Äriplaani konverentsil osalenud ärimehed olid Kersti Kaljulaiu kui presidendikandidaadiga väga rahul, Jüri Mõisa arvates võiks ta olla lausa Tallinna linnapea, et sealseid süsteeme läbi hammustada.

„Nii Kersti Kaljulaid kui Jüri Luik on väga teravad pliiatsid. Ja väga teravad pliiatsid ikka kohe,“ rõhutas Mõis lausa kaks korda. „Kersti Kaljulaiu puhul mul isegi tekib selline mõte, et ega Eestis ju nii väga tähtis pole presidendi isik, palju tähtsam oleks Tallinna linnapea isik. Kui tema saaks sinna kõik need korporatiivsed püramiidid lahti raiuma ja välja tooma, sellest oleks palju rohkem kasu ühiskonnale.“

Häid sõnu jätkus tal ka presidendikandidaadina jutuks olnud diplomaadi ja poliitiku Jüri Luige kohta. „Luik on nagu president suure tähega. Tema ümbruses käiksin valge särgi ja lipsuga,“ märgib Mõis.

Tema sõnul tooksid mõlemad Eesti presidendi institutsioonile palju uusi tuuli. „Luik klassikalises mõttes ja Kersti Kaljulaid modernses mõttes,“ täpsustas Mõis.

Kiidusõnad kandidaatidele

Omanimelise advokaadibüroo omanik Aku Sorainen ütles, et on pidanud presidendivalimisi jälgima juba tulenevalt sellest, et tema partner Allar Jõks oli kandidaat. „See oleks olnud firmale löök, kui ta oleks presidendiks saanud, muidugi Eesti riigile suur võit,“ märkis Sorainen, lisades et ka teise kandidaadiga oli ta seotud. „Mailis Reps on minu teise partneri abikaasa, nii et ka tema oli väga tugev ja kompetentne kandidaat.“

Kersti Kaljulaiuga on Sorainen olnud viis aastat Tartu Ülikooli nõukogus. „Ta on ülimalt organiseeritud, ülimalt efektiivne inimene. Ja temaga on väga meeldiv koostööd teha. Kui temast saaks president, ma arvan, ta oleks väga hea,“ jagus tal vaid kiidusõnu.

Ehitusfirma Ehitustrust üks omanikke ja juht Kaido Somelar leiab, et eelmiste kandidaatise seas oli Eestile väga hea president olemas. „Need, kes täna on laua peal, tunduvad mulle natuke sundviskes olevat,“ ütles ta. Somelari sõnul tuleks presidendivalimised praegu lihtsalt ära teha ja edasi minna pakilisemate asjadega. „Ka saalis keegi ütles, et tegeletakse üksteise probleemidega ja kogu see ettevõtlus või mured Eestiga on teisel või kolmandal kohal,“ lisas ta.

Tarkus kulub Eestile ära

Ettevõtja ja investor Raivo Hein tuletas meelde ütlust, et kui sa ükskord tõmbad alt, siis häbi sulle ja kui sa teist korda tõmbad alt, siis häbi mulle. „Ma tunnen suurt häbi selle pärast, mis siin eelmisel nädalal toimus. Inimestel pole tähtis mõelda riiklikult ja laiapõhjaliselt, vaid igaüks mõtleb kahjuks nii-öelda enda rikutuse tasemel ja omaenda heaolu arvestades, ja võimulolijate eesmärk on olla seal, kus saab ümber jagada midagi,“ oli ta kuri valimiste senise käigu peale.

Tema hinnangul on kaks uut kandidaati väärikad inimesed. „Mulle on jätnud naiskandidaat parema mulje,“ vihjas ta Kersti Kaljulaiule. „Ta jutt on niivõrd pragmaatiline ja niivõrd läbimõeldud, ta teab, mida räägib,“ põhjendas Hein. „Seda on näidanud ka tema senine karjäär, millel ma olen hoidnud silma peal. Ja kui ta raadios oma juttu räägib, siis seda on väga lahe kuulata. Tegemist on haritud inimesega.“

Colliersi elukondliku kinnisvara üksuse juht Maia Daljajev tunnistas, et kuigi ta peab ennast apoliitiliseks inimeseks, on ta valimisi jälginud küll. Tema arvates võiks Eestil olla naispresident. „Nii palju või vähe, kui ma Kersti Kaljulaiuga kokku olen puutunud – ta on väga tark naine. Ja see tarkus kulub Eestile väga ära,“ leidis Daljajev.

Hetkel kuum