Mait Kraun • 1. november 2016 kell 16:52

Venemaa majandussurutis sai läbi

Vene lipp.  Foto: Erik Prozes

Venemaa tööstussektori andmed olid oktoobris viimase nelja aasta tugevaimad ning valitsuse sõnul on majandussurutis eelmises kvartalis läbi saanud, vahendab Bloomberg.

Hooajaliselt kohandatud sisemajanduse koguprodukt tõusis kolmandas kvartalis (eelmise kvartaliga võrreldes) 0,1 protsenti, teatas ministeeriumi pressiesindaja. See tähendab, et kaheksa kvartalit kestnud majandussurutis on läbi. Majandussurutis on olukord, kus riigi majandus langeb vähemalt kaks kvartalit järjest.

„Majandus on raskest olukorrast välja tulnud,“ ütles Ravi Bhatia S&P Global Ratingsist. „Ma ootame, et reaalne SKP kasv muutub positiivseks 2017-2019 aastatel. Loodetavasti on see viimane kalendriaasta, mil Venemaa majandus langeb.“

Maailma suurim energiaeksportija püüab viimaste kümnendite suurimast majanduslangusest välja tulla. Töötleva tööstuse ostujuhtide indeks (PMI) tõusis oktoobris kõrgeima tasemeni alates 2012. aastast – indeks ületas kõigi Bloombergi küsitletud ökonomistide progoose.

PMI näitaja kasvas 52,4ni ja tegemist on kolmanda järjestikuse kasvukuuga. Septembris oli näitaja 51,1, selgub Markit Economicsi andmetest.

Venemaa majanduse paranemine peegeldub ka valuutaturgudel, kus rubla on selle aasta algusest kallinenud dollarisse 16 protsenti.

Hetkel kuum