Hiina ja Venemaa püüavad ühiste pingutustega luua Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas vabakaubandustsooni, teatas Hiina välisministeerium pärast kahe riigi presidentide kohtumist.
- Hiina president Xi Jinping (keskel) ja Venemaa president Vladimir Putin APECi tippkohtumisel Foto: Scanpix/Reuters
Hiina president Xi Jinping ja
Venemaa liider
Vladimir Putin kohtusid Peruus, Limas, Aasia ja Vaikse Ookeani Majanduskoostöö organisatsiooni APEC tippkohtumisel.
Xi kohtus ka
USA ametist lahkuva presidendi
Barack Obamaga, öeldes, et USA ja Hiina suhted on „olulisel käänakul“. USA järgmiseks presidendiks valitud
Donald Trump on lubanud USAle ebasoodsad vabakaubanduslepingud tühistada või ümber rääkida, et peatada USAs töökohtade kadumine. Eriti teravalt on Trump kritiseerinud Hiinat.
Hiina on valmis täitma tühimikku, mis jääb USAst, kui see Donald Trumpi presidendiks saades protektsionistlikule teele pöörab. President Barack Obama ajal läbi räägitud Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna
vabakaubandusleping (TPP), mida Trump ägedalt oma valimiskampaanias kritiseeris, on sisuliselt „surnuks kuulutatud“, kuna USA Kongress seda ilmselt ei ratifitseeri.
Hiina läheb ise liidriks
Laupäeval APECi tippkohtumisel peetud kõnes visandas Hiina president juba oma riigile maailmas vabakaubanduse edendajana juhtriigi rolli.
Hiina tahab luua välismaistele ja kohalikele ettevõtetele ühesuguse tegevusruumi, et kõik Aasia kasvust osa saaksid, ütles Xi agentuuri Bloomberg vahendusel. „Me peame süvendama ja laiendama koostööd meie regioonis,“ ütles Xi. „Kõik katsed õõnestada üksteist või kedagi välja jätta tuleb tagasi lükata.“
USA eestvedamisel läbi räägitud TPP lepingusse Hiinat ei kaasatud. Kuna see leping nüüd ilmselt riiulile jääb, püüab Hiina edasi liikuda alternatiivse regionaalse kaubanduslepinguga (RCEP), mida Peking ise alates 2012. aastast eest on vedanud. See oleks esimene kogu Aasiat hõlmav kaubandusleping, mis annaks Hiinale – USA järel maailma suuruselt teisele majandusruumile – suurema sõnaõiguse maailmakaubanduses valitsevate reeglite kujundamisel.
„Hiinale on see väga hea võimalus RCEP lepinguga edasi liikuda. TPP ebakindel tulevik annab RCEP-le tuult purjedesse, seda on lihtsam ellu viia,“ ütles Bloombergile He Weiwen, Pekingis asuva Hiina ja Globaliseerumise keskuse asedirektor ja varasem majandusatašee Hiina konsulaatides USAs. „Hiina on etendanud suurt rolli regionaalse integratsiooni ja globaliseerumise edendamisel. See on Hiina strateegilistes huvides.“
Ajaleht Financial Times tsiteeris Uus-Meremaa peaministrit John Keyd, kelle sõnul püüab ta Donald Trumpi veenda selles, kui tähtis on TPP ja USA kohalolek Aasias. Lõpmatuseni ei saa piirkonna riigid aga oodata. „(Washington) peab aru saama,“ ütles ta. „Põhjus, miks president Obama TPP lepingut tagant tõukas, oli seotud USA liidrirolliga Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas. Kui aga USAd kohal ei ole, tuleb see tühik täita ja selle täidab Hiina,“ ütles ta.
Xi sõnul kavatseb Hiina lähemal viiel aastal importida kaupu 8 triljoni dollari väärtuses. Välisinvesteeringuid loodab Hiina saada 600 miljardi dollari väärtuses ning plaanib ise välismaale investeerida 750 miljardit dollarit.
Seotud lood
FIDE kiir- ja välkmale maailmameistrivõistlused toimuvad 2024. aastal esmakordselt New Yorgis. 26. detsembril Wall Streetil algav suursündmus toob kokku maailma tippmaletajad ja rõhutab male sümbolväärtuseid – strateegiat ja riski –, mida seekord väljendatakse globaalse ärikeskuse südames.