Mida on teada suletud Vene „diplomaatiliste suvilate“ kohta?

USAst väljasaadetud vene diplomaadid lahkuvad Marylandi kompleksist.  Foto: epa
Äripäev • 2. jaanuar 2017 kell 10:45

Eile lahkus USAst koos pereliikmetega 35 Venemaa diplomaati, kelle president Barack Obama saatis riigis välja väidetava sekkumise pärast USA presidendivalimistesse.

Obama otsuses oli öeldud, et suletakse kaks Venemaa diplomaatilist missiooni, üks Marylandi ja teine New Yorgi osariigis. Teiste sõnadega tähendas see, et Washington sulgeb Vene diplomaatidele juurdepääsu kahele puhkekompleksile. Tekkis küsimus, mis kompleksid need on ja mida need endast kujutavad?

Marylandi luksuslik häärber

USAs Marylandis asuv Vene riigile kuuluv häärber.  Foto: Reutersi videokaader

Obama korraldus saata Vene diplomaadid riigist välja oli vastus Venemaa väidetavatele häkkimistele USA demokraatide ja Hillary Clintoni meilikontodele sügisese valimiskampaania ajal, et aidata Donald Trump võidule. Obama administratsiooni teatel tegeles häkkimisega kaks Venemaa grupeeringut.

Obama andis Vene diplomaatidele eelmisel nädalal riigist lahkumiseks 72 tundi. Venemaa on häkkimise süüdistused tagasi lükanud. President Vladimir Putin aga teatas, et Venemaa ei vasta omalt poolt USA diplomaatide välja saatmisega.

Kolme nädala pärast ametisse asuv Trump lubas seoses küberrünnakutega paljastusi järgmisel nädalal.

Marylandi kompleksi leidis USA meedia üles kiiresti – tegemist on 18 hektaril laiuva kinnistuga Pioneer Pointis. Washington Post kirjutas, et pealinnast jõuab Pioneer Pointi pooletunnise autosõiduga. Kompleks asub poolsaarel kahe jõe ühinemiskohas. Mõisa ostis NSV Liit 1972. aastal, hiljem laiendasid venelased kinnistut USA Riigidepartemangu nõusolekul. Mõis osteti omal ajal DuPonti ja General Motorsi juhi John Raskobi järeltulijatelt. Raskob on end ajalukku kirjutanud kui Empire State Buildingu ehitaja.

Marylandi kinnistu müügi vastu Vene diplomaatidele olid kohalikud elanikud, kartes vene spioone, kirjutas Washington Post. Üheksa aastat tagasi kutsus Venemaa suursaadik Juri Ušakov (praegu president Vladimir Putini abi) ajakirja Washington Life ajakirjaniku mõisasse külla. Ajakirjanik kirjeldas peahoonet kui 1920ndatel ehitatud koloniaalstiilis ehitist, milles on 13 kaminat, tiikpuupõrandad, idamaised vaibad, kristall-lühtrid. Raskobi kabel aga on ehitud õigeusu ikoonidega. Kinnistule on istutatud küpressid ja magnooliad, eemal saun, bassein, tenniseväljak ja dokk jõe ääres.

Väljaanne kirjutas, et Ušakov veetis perega selles mõisas peaaegu kõik suvepuhkused. Kuid kompleks oli kasutusel ka ametlikel eesmärkidel: näiteks maikuus tähistati seal Võidupüha.

Luurepesa Glen Cove’is

USAs Glen Cove'is asuv mõis, mis kuulub Vene riigile.  Foto: AFP

Kui Marylandi kinnistuga oli kõik selge, siis teise, New Yorgis suletava objekti kohta andis meedia vastuolulist teavet. Long Island Business News kirjutas, et Long Islandil kuulub Venemaale kaks kinnisvaraobjekti: üks mõis Upper Brookville’is, teine Glen Cove’is.

Glen Cove’is asuv Killenworthi mõis on peaaegu sama suur kui Marylandi oma. Selle algne omanik oli George Dupont Pratt. Mõis on Tudori stiilis ja ametlikult kasutab seda Venemaa ÜRO delegatsioon. Kui Marylandi mõisas on 33 tuba, siis Glen Cove’i omas 49.

Ka seal on kinnistuomanike ja kohalike elanike vahel olnud pingeid. 1982. aastal kinnitas Reagani administratsioon, et Glen Cove’i mõisast juhiti Long Islandil asuvate kaitse- ja tehnoloogiatööstuste elektroonilist luuret. Sellele uudisele reageeris omakorda kohalik linnavalitsus, kes otsustas võtta Vene esindajatelt kui spioonidelt ära privileegid rannas ning ligipääsu kohalikku golfi- ja tenniseklubisse. Sellele otsusele vastas aga Venemaa n-ö peegelmeetmetega ja 1984. aastal otsus tühistati.

Tegelikult aga ei pidanud Vene diplomaadid New Yorgi osariigis lahkuma mitte Glen Cove’ist, vaid selle lähedal asuvast teisest Venemaale kuuluvast mõisast. Nii nähtigi eelmisel reedel kolimisautosid Upper Brookville’is Mill River Roadil.

USAs New Yorgi osariigis Upper Brookville'is asuv Vene riigile kuuluv "puhkekompleks"  Foto: Newsday.com

Salapärane „suvelaager“

Upper Brookville, nagu ka läheduses asuv Glen Cove, kuulub Venemaa valitsusele Nõukogude Liidu ajast. Sellest kompleksist aga leiab väga vähe andmeid. Kohalikele on see tuntud kui Norwich House. Ümbruskonnas teatakse, et seal elavad venelased, rääkis üks anonüümsust palunud naaber, kes oma sõnul pole kunagi majas sees käinud. Tema teada elanudki hoones püsivalt vaid teenindav personal. „Need inimesed käisid meie rannas ja pargis. Nad on väga vaiksed,“ rääkis ta.

Meediaga suhelnud kohalike kinnitusel oli Venemaa kohalolek piirkonnas üldteada. Üks baarman märkis, et salapärased naabrid käisid aeg-ajalt baaris, kuid sagedamini nähti neid paadiga lahel tiirutamas, saatjaks vali muusika ja lehviv Venemaa lipp.

Venelastele kuuluva kinnistu lähedal elav abielupaar aga rääkis BuzzFeedile, et kui nemad umbes 13 aastat tagasi sinna kolisid, siis rentis nende maja ülemist korrust FBI, kes palus neil uute omanikena rendilepingut pikendada. Nende sõnul olid ümbruskonnas puudel kaamerad ja pealtkuulamisseadmed, mis aga 6-7 aastat tagasi maha võeti. Ilmselt ei saadud siit midagi, oletas majaomanik.

Teise naabri sõnul oli tal kompleksi elanikega ainus kokkupuude siis, kui tema koer läks hulkuma. Keegi „kes ei suutnud rääkida inglise keelt“, helistas neile, kuid tema jutust ei olnud aru saada midagi peale ühe sõna „dog“, mida helistaja korrutas. „Lõpuks me mõistsime, et meie koer on nende juures,“ rääkis naaber. Ta jätkas, et kui ta sinna omal ajal kinnisvara ostis, olevat maakler talle öelnud, et Norwich House on suvelaager. Tema sõnul on venelaste kinnistul väga vaikne, vaid suvel tulevat rahvast kohale lausa bussidega. „Kahju, nad on siin olnud külma sõja aegadest, ma arvan, et see otsus pööratakse tagasi,“ leidis naaber.

Hetkel kuum