Eestisse on jõudnud uus rahapetulaine

Politsei- ja piirivalveamet hoiatab internetis leviva rahapetuskeemi eest.  Foto: PantherMedia/Scanpix
Äripäev • 19 jaanuar 2017

Politsei poole on sel aastal pöördunud kuus inimest, kes langesid suuri tagatiseta laene pakkuvate kelmide ohvriks.

Politsei- ja piirivalveamet hoiatab, et Lääne-Aafrikas Beninis tegutsevad petturid pakuvad sotsiaalmeedia ja meilide vahendusel inimestele võimalust võtta suures summas tagatiseta laenu. Esimene ohumärk on juba see, et laenupakkujad lubavad klientidele mitmesaja tuhande euro suuruseid laene ilma tagatiseta.

„Petised on hästi valmistunud ning saadavad nendega ühendust võtnud inimestele usalduse võitmiseks koopiaid allkirjastatud lepingutest ning teistest dokumentidest, jättes nõnda endast mulje kui päriselt laenuteenust pakkuvast ettevõttest,“ rääkis Põhja prefektuuri kelmuste ja küberkuritegude teenistuse vanem Hannes Kelt.

„Kui potentsiaalne ohver on „paati tõmmatud“, siis hakatakse temalt küsima erinevaid tasusid,“ ütles Kelt. Näiteks öeldakse laenu küsijale, et enne summa laekumist tuleb tal tasuda lepingutasu, kindlustustasu ja postikulu. „Petturid tahavad, et inimene kannaks vajaliku summa Western Unioni vahendusel ning kui ta seda korra teeb, siis nõuavad kelmid aina uusi makseid. Laenusumma aga ohvri kontole ei jõua.“

Pimesi raha saatmine Western Unioni või mõne muu teenuse kaudu ei ole mõistlik ning see lõpeb tõenäoliselt rahalise kahjuga, hoiatab Kelt.

Kelmide välja petetud summad Eestis jäävad 400 ja 8000 euro vahele ning nende suurused sõltuvad laenusummast. Ohvrid on 24–35-aastased.

Kelt lisas, et peale selle, et inimestelt petetakse välja raha, soovitakse ka koopiaid dokumentidest - saadud dokumendikoopiaid kasutavad kelmid selleks, et uute laenu soovijate usaldust võita.

„Igasuguseid suuri finantskohustusi võttes tuleb tähelepanelikult üle lugeda lepingutingimused. Tingimuste puudumisel, või kui need on absurdselt soodsad, tuleb tõsiselt arvestada võimalusega, et tegu on pettusega,“ ütles Kelt, kes kordas, et kahtluste korral on alati mõistlik pöörduda lähedaste ja asjatundjate poole.

Kelt lisas, et sellised pettused jõuavad Eestisse lainetena. „Mida rohkem inimesi teab kelmide võtetest, seda keerulisem on neil siin tegutseda ning nad võtavad sihikule mõne teise riigi.“

Hetkel kuum