Mait Kraun • 25 jaanuar 2017

Venelane joob aina vähem alkoholi – vähemalt ametlikult

Venemaa jalgpallifännid.  Foto: EPA

Venelased joovad aina vähem alkoholi. Vähemalt ametlikel andmetel, kirjutab CNN Money.

Riigi tarbijakaitseamet teatas teisipäeval, et Venemaa täiskasvanud jõid eelmisel aastal keskmiselt 10 liitrit puhast alkoholi. See on 33 protsenti vähem kui 2009. aastal.

Maailma keskmine on 6,2 liitrit inimese kohta, selgub Maailma Terviseorganisatsiooni andmetest.

Langus ei pruugi aga tingimata hea uudis olla. Analüütikud ütlevad, et osaliselt saab langust seletada odava ja illegaalse alkoholi levikuga, mis ametlikus statistikas ei kajastu.

Salaalkohol moodustab nüüdseks 30–50 protsenti kogu alkoholi müügist Venemaal, teatas turu-uuringute firma Euromonitor International. Euromonitori analüütiku Georgi Grebinski sõnul levib salaalkohol just Venemaa nõrga majanduse ja kõrgete maksude pärast.

Venemaa valitsus on püüdnud alkoholitarbimist vähendada – tõstetud on alkoholiaktsiisi, keelatud reklaamid ja kehtestatud erinevaid regulatsioone.

Euromonitor ütleb, et Venemaa ametlik alkoholitoodete turg on 2009–2016 kahanenud keskmiselt 5 protsenti aastas. Puskari tarbimine on aga järsult kasvanud, eriti viimasel ajal, mil Venemaa on pidanud kannatama sanktsioonide ja madala nafta hinna tõttu.

Hetkel kuum