Sirje Rank • 28. veebruar 2017 kell 11:15

Ansip: kui võimalust ei kasuta, kasutavad teised

Andrus Ansip Barcelonas maailma suurimal mobiilimessil MWC.  Foto: Scanpix/AFP

Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip esines täna Barcelonas maailma suurimal mobiilimessil MWC, kus ärgitas Euroopa riike ja tööstusettevõtteid uue põlvkonna mobiilside tehnoloogia võimalustest kiiresti kinni haarama.

Põhjala riikide ministrid arutasid aga sealsamas Barcelonas, et kui kogu Euroopa pole kiirenduseks valmis, lähevad Põhjala ja Balti riigid pioneeridena oma rada.

„Enam ei ole aega kaotada, et valmistuda selleks, mis tulemas on – ja see on 5G,“ ütles Ansip. Kui Euroopa Liit tahab selles võidujooksus tegijaks jääda, on tööstusettevõtetel tagumine aeg välja arendada ja testima hakata 5G lahendusi. Sisuliselt kujutab 5G endast nii evolutsiooni kui ka revolutsiooni. See võimaldab teha samu asju nagu 4G, kuid kiiremini ja paremini. Revolutsiooniline on uues tehnoloogias see, et see võib meie elu- ja töötamise viise, vaba aja veetmist ja kommunikatsiooni oluliselt muuta, rääkis Ansip.

Kõige ilmsemad uue tehnoloogia kasutajad on transport ja autotööstus – juhita sõidukid. Kuid uusi kasutusvõimalusi on oluliselt enam tervishoiust ja telekirurgiast tarkade lahendusteni tootmises, keskkonnas, energiavarustuses, robootikas, linnaruumis, loetles Ansip. Kõik see eeldab tihedat koostööd sektorite, tööstuse ja avaliku sektori ning liikmesriikide vahel. 

„Vajame kolme asja: visiooni, kiirust ja koostööd,“ ütles Ansip.

Euroopa Komisjon panustab omalt poolt 5G tegevuskava ning telekommunikatsioonisektori reformiga, et luua vajalik keskkond ja ühtne turg.

„Kui 4G tuli, oli Euroopa aeglane ette rebima. Me ei taha 5G-ga sama viga korrata,“ hoiatas Ansip.

Konkurendid on juba startinud

Sama puudutab ettevõtteid – konkurendid juba investeerivad.

„Progressi ei peata. Kui võimalust ei kasuta, kasutavad teised,“ ütles Ansip.

Euroopa Liit on seadnud eesmärgi, et 2018 hakkavad kiiremad esimesi teste tegema. Siin on Eesti ja Rootsi pioneerideks – Ericsson ja Telia hakkavad Stockholmis ja Tallinnas esimesi teenuseid katsetama. Kommertskasutusse peaksid 5G võrgud minema 2020.

Ericssoni juht Börje Ekholm ütles Barcelonas, et 5G hakkab reaalsuseks saama.

Praktilise poole pealt joonis Ansip alla globaalse koostöö vajaduse 5G standardite välja töötamiseks. Et turg ei killustuks.

Põhjala veduriks

Rootsi, Soome ja Norra vastutavad ministrid kinnitasid Barcelonas, et on valmis koos Balti riikidega ka kiiremini edasi liikuma, kui muu Euroopa lohisema peaks jääma.

„Me ei saa ülejäänud Euroopa järgi ootama jääda,“ ütles Rootsi digitaliseerimise eest vastutav minister Peter Eriksson uudisteagentuurile TT.

Põhjala ministrid on üksmeelel, et kiiresti tuleb välja jagada sagedused, mis on vajalikud 5G võrkude testimiseks, arenduseks ja kommertskasutusse võtmiseks ning teha ettevõtetega koostööd 5G teenuste katsetamisel. Aprillis tullakse kokku Norra pealinnas Oslos, kus toimub Balti ja Põhjala riikide ühine konverents Digital North.

Hetkel kuum