Sirje Rank • 22 märts 2017

Brexit loob finantsala töökohti üle Euroopa

London  Foto: Scanpix/Reuters

Äsja Tallinna väisanud Londoni lordmeer, kelle roll on kaitsta City huve, rõhutab Londoni eeliseid ka pärast Brexitit, kuid pangad valmistuvad kohanema uue olukorraga, kus Londonil ei ole enam seniseid häid tingimusi Euroopaga kauplemisseks.

Aastaks 2019, kui Suurbritannia liidust lahkub, tuleb valmis olla. Lahkumisvaladuse annab peaminister Theresa May sisse tuleval kolmapäeval. 

Võitjateks on kerkimas Frankfurt ja Dublin, ent ka Amsterdam ja Varssavi. Poola asepeaminister Mateusz Morawiecki prognoosib, et tänavu tekib Poolas äriteenuste vallas juurde vähemalt 35 000 töökohta.

Saksamaa Hesseni liidumaa (kus asub Frankfurt) rahandusminister Thomas Schäfer ütles ajalehele Financial Times, et kui brittide lahkumisest on kasusaajaid rohkem, on sellel mõju ka lahutuskõnelustele.

Tugev ühine huvi

„Kui kõik töökohad (Suurbritannia finantssektorist – toim) oleksid üle kolinud ühte riiki, siis need riigid, kes sellest kasu ei saa, poleks pidanud seda Brexiti kõnelustel oluliseks teemaks,“ ütles Schäfer. „Kuid kui kasusaajaid on palju, on parem väljavaade ühispositsiooni kujunemiseks ja selle kindlustamiseks, et saame Suurbritannialt hea kokkuleppe.“

Londoni lordmeer Andrew Parmley ütles Tallinnas, et Londoni finantssektor loodab läbirääkimistelt lahendust, mis oleks võimalikult sarnane praegusele süsteemile ELiga kauplemisel.  

Financial Times väitis enam kui 30 rahandusala tippjuhi ja ametnikuga tehtud intervjuu põhjal, et Frankfurt on esile kerkimas eelistatud sihtkohana, kuhu finantssektor oma tegevust Londonist üle toob. Samas kui reastada linnad selle järgi, kus oleks parem elada, siis domineeris kolimisfirma Movinga koostatud pingereas esikohal Dublin, kirjutas agentuur Bloomberg. 

Iirimaal on küll kõrgeim tulumaksumäär suurima sissetuleku saajatele (52%), kuid Dublinis korteri üürimine on oluliselt odavam kui Pariisis, Frankfurdis või Luksemburgis. Frankfurt on alles kuuendal kohal ja Pariis üheksandal, jäädes alla nii Vallettale Maltal kui Brüsselile. Dublini eelis on ka inglise keel. Standard Chartered Plc, Barclays Plc ja Bank of America Corp vaatavad Brexiti järel just Dublini poole, et seal laieneda ja kindlustada nii juurdepääs ELi ühisturule.

Kas häid restorane on piisavalt?

Oma indeksis võttis Londonis asuv Movinga arvesse ka selliseid tegureid nagu Michelini tärnidega restoranide ja Burberry kaupluste arv ning kokteili hind. „Kõik räägivad sellest, et Pariis ja Frankfurt valmistuvad pangandusala inimeste sissevooluks Brexiti järel,“ ütles Movinga juht Finn Hänsel. „Tegelikult oleksid sellised linnad nagu Dublin, Valletta, Luksemburg ja Amsterdam palju paremini varustatud selleks, et need töötajad ka õnneliku oleksid ja ennast koduselt tunneksid.“

Tööandjate kaalutlused on siiski ilmselt teised ning nii on pigem Frankfurt rahvusvaheliste suurpankade esimene eelistus - nagu Goldman Sachsil ja Citigroupil. Linnas on juba tugev sektori ökosüsteem – seal on Deutsche Bank ja Euroopa Keskpank ning üks olulisi regulaatoreid ELis BaFin. Puuduseks on Saksamaa jäigad tööturu reeglid. Dublinis on aga probleemid näiteks elamispindade nappusega ning ka järelevalve võimekus võib küsimärgi alla sattuda.

Morgan Stanley president Colm Kelleher ütles Londonis toimunud konverentsil, et kindlasti tuleb mingi hulk töötajaid üle kolida, kuid mingeid suuri avaldusi pank teha ei taha. „See ei tähenda Londoni lõppu,“ ütles ta. „Kuid on ilmselge, et meil tuleb kohaneda,“ vahendas Bloomberg. Pank on vaadanud nii Frankfurdi kui ka Dublini poole.

Ka Itaalia püüab suurte maksusoodustustega finantssektorit Londonist Milaanosse meelitada. Stockholm ja Berliin püüavad Londonilt üle võtta FinTech liidri rolli.

Royal Bank of Scotland Groupi tegevjuht Ross McEwan ütles, et pangal on võimalused laiendada nii Hollandis, Iirimaal kui ka Saksamaal. “Nagu teised pangad teeme plaane halvimaks, lootes parimat. Kuid lootma jääda pole mingit mõtet.”

Klaster pihustub

Hinnangud on seinast seina, kui palju töökohti Londonist lahkuda võib. Brüsseli mõttekoda Bruegel näiteks hindab, et Londonist võib pangandusest kaduda 10 000 töökohta ja 20 000 finantsteenuste alalt. Muud arvamused küündivad 232 000 töökohast 4000ni. Ja töökohad hajuksid Euroopa eri linnade ja riikide vahel – näiteks Bank of America võib lisaks Dublinile töökohti juurde luua ka Frankfurdis, Madridis, Luksemburgis ja Amsterdamis, ütles Bloombergile panga ettevõtluspanganduse juht Saksamaal Nikolaus Naerger.

“Londoni finantsteenuste klaster on kogu Euroopa jaoks väga efektiivne olnud,” ütles Bloombergi televisioonis JPM Morgan Chase’i juht Jamie Dimon. “Nüüd tuleb klastri hajumine, mis toob kaasa suured dubleerivad kulud ja mis läheb klientidele kalliks. Kuid meil ei ole valikut. Meil tuleb seda teha ja leida selleks parim viis.”

Hetkel kuum