Pille Ivask • 25. märts 2017 kell 7:15

Kes on maailma rikkamad naised?

L'Oreali pärija Liliane Bettencourt 2004. aastal.  Foto: epa

Maailmas pole kunagi varem olnud nii palju naismiljardäre, selgub Forbesi avaldatud rikaste edetabelist.

Selgub, et maailmas on praegu 2043 miljardäri ning neist 227 on naised. Võrreldes eelmise aastaga on viimased 12 kuud olnud justkui edulugu – veel eelmisel aastal oli maailmas Forbest andmeil 202 naismiljardäri.

Maailma 227 rikkaima naise varanduse koguväärtus on hinnanguliselt 852,8 miljardit dollarit. Enamik maailma rikkaimatest naistest pole oma varandust siiski ise teeninud, vaid on selle saanud päranduseks.

Samas peab märkima, et Forbesi miljardäride tabelisse on lisandunud üsna jõudsalt neid naisi, kes on oma rikkuse ise teeninud. Kui nende naiste osakaal selles nimekirjas oli kümme aastat tagasi 1%, siis nüüd juba 2,7%. See tähendab, et neljast naismiljardärist üks on oma rikkuse ise teeninud.

L’Oreali pärija jätkuvalt rikkaim

Juba teist aastat järjest troonib rikkaimate naiste edetabeli tipus kosmeetikafirma L’Oreal asutaja Eugene Schuelleri tütar Liliane Bettencourt. 94aastase naise varanduse väärtuseks loetakse 39,5 miljardit dollari, kusjuures aastaga on see tõusnud 3,4 miljardi jagu. Bettencourt ja tema lapsed omavad kolmandikku L’Orealist.

Wal Marti omanik teisel kohal

Teisele kohale rikaste naiste edetabelis platseerus Wal Marti asutaja Sam Waltoni ainus tütar Alice Walton, kelle varanduse väärtuseks hinnatakse olevat 33,8 miljardit dollarit. 67aastane naine ettevõtluses ise kaasa ei löö ning tema rikkus tulebki peamiselt sellest, et ta omab suurt osa Wal Marti aktsiatest. Walton on ühtlasi ka USA rikkaim naine.

Forbesi nimekirjas on Waltoni perekonnanime kandvaid naisi teisigi. Näiteks on seal tema vennanaine Christy Walton ning nõod Anne Walter Kroenke ja Nancy Walton Laurie. Kõigi Waltoni perekonnanime kandvate naiste varanduse koguväärtus on 48,5 miljardit dollarit.

Šokolaadikuningannade hea aasta

Üsna soodne oli möödunud aasta ka neile naistele, kes on oma rikkuse teeninud tänu maiustustele. Aastal 1911 koduköögis maailma suurimale šokolaaditootjale Marsile aluse pannud Frank Marsi lapselapse Jacqueline Marsi varandus on hinnanguliselt väärt 27 miljardit dollarit.

Ühtlasi maailma vanima miljardäri tiitlit kandev Maria Franca Fissolo varanduse väärtus on aga enam kui 25 miljardit dollarit. Fissolo on Ferrero ühe omaniku Michele Ferrero lesk.

Parim aasta rauamaagimagnaadil

Kui eelnevalt nimetatud naised on oma varanduse saanud läbi peresuhete, siis samuti Forbesi edetabelis figureeriv Gina Rinehart kipub pea igal sammul rõhutama, et tema on oma rikkuse ise teeninud. Naise varanduse väärtuseks hinnatakse 15 miljardit dollarit, kusjuures aastaga suurenes see koguni 6,2 miljardi jagu.

Kuidas praeguseks 63aastane naine aga nõnda jõukaks sai? Rinehart on ise märkinud, et otsustas oma isa pankrotistunud kinnisvara käsile võtta ning ehitada sinna midagi hoopis suuremat. Tema hiiglaslik Roy Hilli nime kandev projekt Lääne-Austraalias on üks suuremaid rauamaagimaardlaid kogu riigis. Hinnanguliselt on seal peidus 2,4 miljardi tonni jagu rauamaaki.

Kes teenis kogu oma raha ise?

Kuigi Rineharti puhul võiks öelda, et päris otsast lõpuni ta oma rikkust teeninud pole, võiks selle tiitli anda Hongkongist pärit Zhou Qunfeile, kes on rikkaimate naiste edetabelis 17. kohal. Tema varanduse väärtus on 7,4 miljardit dollarit ning sellega on ta maailma rikaste inimeste edetabelis 184. kohal.

Zhou on pärit Hiina vaesest külast ning perekonna raske käekäigu tõttu pidi naine oma koolitee pooleli jätma juba 16aastasena. Ta asus tööle tehasesse, mis tootis kelladele klaase. Mõni aeg hiljem otsustas Zhou, et kuna töö on tal selge, tahab ta ise sama asjaga tegelema hakata. Nõnda rajaski naine ettevõtte ning lisaks kellade klaaskorpustele hakkas ta tootma neid ka mobiiltelefonide ekraanidele. Tema ettevõte Lens Technology on kasvanud nõnda suureks, et sealt tulevad ekraanid näiteks Samsungi telefonidele. Naine on jätkuvalt aga ettevõtte juht ning omab 80% firma aktsiatest.

Hetkel kuum