Andras Kralla • Mari Mets • 12. juuni 2017 • 2 min
Jaga lugu:

Savisaare protsess

Edgar Savisaar peale esimest istungit kohtusaalist lahkumas, süles Öise Vahtkonna aktivistilt Ljudmilla Andronovalt saadud lillekimp.  Foto: Andras Kralla

Täna astus kohtu ette ulatuslikus korruptsioonijuhtumis süüdistatav endine Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimees Edgar Savisaar koos terve rea mõjukate ettevõtjatega.

Kalev Kallo,, kohtualune

Mina ei tunne, et ma oleksin seadusega pahuksisse läinud.

Tänane hommik Harju maakohtu ukse ees, kuhu oli ladistava vihma eest varjunud terve plejaad ajakirjanikke, meenutas lõunamaist turuplatsi, kus käib tohutu sagimine ja sahmimine. Ainult et rõõmsate tervituste ja mütsikergituste asemel laksatasid oda masti mustad vihmavarjud katuse alla jõudes kinni ja nendega tehti teed ajakirjanike barrikaadist läbi murdmiseks.

Need olid süüdistatavad ja nende esindajad – keskerakondlased Edgar Savisaar, Kalev Kallo ja Priit Kutser, ärimehed Aleksander Kofkin, Vello Kunman, Hillar Teder, Aivar Tuulberg ja süüdistuse järgi altkäemaksu vahendanud Villu Reiljan ning samuti süüdistuse saanud MTÜd Keskerakond esindanud Enn Eesmaa.

Enamik kohtusaali saabuvaid süüdistatavaid oleks justkui oma keele anna neelanud ja käitus kui tummahambad. Keegi ennast kohtumaja uksel mõistagi ajakirjanike pärimise peale süüdi ei tunnistanud ega avaldanud ka pika ja piinarikka protsessi vältimiseks huvi kohtuga kokkuleppele minna.

"Ei kommenteeri."

Kõlama jäi napp „Ei kommenteeri.“ „Mina ei tunne, et ma oleksin seadusega pahuksisse läinud,“ sõnas keskerakondlane Kalev Kallo. „Teil on toimikud olemas, lugege läbi ja näidake see koht, kus küsiti, anti, võeti,“ manitses suurettevõtja Aivar Tuulberg kohtumajja sisenedes. „Kindlasti mitte,“ vastas Hillar Teder küsimusele, kas ta on Edgar Savisaarele altkäemaksu maksnud.

Ajakirjanike ees vaikinud Edgar Savisaar suhtles isegi kohtuga vaid oma advokaadi papagoina: kohtu küsimustele vastas kaitsja Oliver Nääs vaikselt „jah“ või „ei“ ja Savisaar kordas järele.

Ligi sajaistungiliseks planeeritud protsessi avang kestis 42 minutit. Homme algab päev Savisaare tervist hinnanud kohtuekspertiisi instituudi (EKEI) ekspertkomisjoni esimehe Marika Väli ülekuulamisega. Seda taotles Savisaare kaitsja Nääs, kelle sõnul polnud ekspertiisiakti põhjal päris selge, millistel tingimustel peaks Savisaar tema kehva tervist silmas pidades ikkagi istungitel osalema.

Riigiprokurör Steven-Hristo Evestus avaldas  lootust, et homsel istungil saab pärast EKEI eksperdi üle kuulamist kõlada ka prokuröri avakõne ja ülevaade tõenditest.

Savisaare protsess  Foto: Andras Kralla
Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt