Baumosti uus omanik: püüan mõista, mille ostsin

Kantsi viadukt on üks objektidest, mida Baumost hiljaaegu ehitas.  Foto: Andras Kralla
Marge Väikenurm • 21. juuni 2017 kell 8:58

Baumosti värske omanik Bruno Lill sai ettevõtte kätte alghinnaga, olles ainus huviline oksjonil.

„Andke mulle aega aru saada, mille ostsin. See tuli väga järsku. Istusin õhtul terrassil, lugesin teie lehest, et Baumosti aktsiad on oksjonil. Tegin algpakkumise, aga juhtus nii, et see jäigi ainsaks,“ kirjeldas firma Scada Stores omanik Bruno Lill, kuidas firma ostis. „Püüan mõista, kuidas sai ühe aastaga kaks miljonit eurot väärt ettevõttest kümme tuhat eurot väärt ettevõte.“

Tegelikult on Lill varem ehitanud Soomes LNG-terminali gaasimahutit koos Baumostiga, kui see kandis veel K-Mosti nime. Praegu kavatseb Soome betoonitööde firma Beton-M Finland juhatusse kuuluv Lill Baumosti nende allhankijaks võtta.

Üritab päästa

Bruno Lill,, Baumosti uus omanik

Püüan mõista, kuidas sai ühe aastaga kaks miljonit eurot väärt ettevõttest kümme tuhat eurot väärt ettevõte.

„Esmalt on plaan ettevõttega ellu jääda. Mõni päev enne ostu olid laekunud nõuded, millest ma ei teadnud. Pean tõsiselt tööd tegema, et ilusa ajalooga ettevõte ellu jääks,“ lausus Lill. „Ettevõttes on tööl inimesed, kellel nalja ei ole. Soome firma leiab nendele rakenduse allhankena, ei ole plaanis inimesi Baumostist ära tõmmata. Me ei kavatse nalja teha.“

Lill märkis, et firma Beton-M käive jääb sel aastal kolme miljoni euro ümber. „Meie volüümid Soomes on suuremad kui Baumosti omad viimastel aastatel Eestis,“ lisas ta.

Aastakümneid tegutsenud, praegu emafirma Bauschmidti pankroti tõttu samamoodi probleemidesse vajunud sillaehitaja Baumost läks hiljuti võlgade katteks müüki. Praegu on Baumosti kukil ka rohkem kui 110 600eurone maksuvõlg.

Otse ei õnnestunud Baumosti müüa, seetõttu liikus ettevõte enampakkumisele.

Ostis alghinnaga

Baumosti ostis Lille kaks aastat tagasi loodud ettevõte Scada Stores, mille tegevusala on „äriprotsesside tõhustamiseks vajalike lahenduste loomine ja juurutamine”. Lill on ka kätt proovinud idufirma rajamisega, kui asutas kaheksa aastat tagasi veebipoodide tarkvara arendaja Pipfrog, mille müüs nelja aasta eest Soome börsiettevõttele Soprano Oyj. Lill teenis müügiga 250 000 eurot.

Vahepeal on Pipfrogiga toimunud uusi arenguid. Läinud suvel ühines Pipfrog Soprano Oyj-le kuuluvate Soprano Commerce Oy, Lemonline Oy, Ambientia Group Oy e-poe lahenduste äride, Ambientia Ecommerce Oy ja Eesti ettevõttega Ambientia Estonia. Liidetud ettevõtted tahavad kasvada Soome ja Baltikumi suurimaks Magento e-poe lahenduste pakkujaks.            

Projekteerija palgal

Pärast Pipfrogi müümist liikus Lill tööle projekteerimisfirmasse. Äripäev kirjutas läinud suvel, kuidas Eesti turule tulnud Leedu projekteerimisfirma Kelprojektas ei saa oma tööga hakkama – maanteeamet lõpetas osaliselt või täielikult viis Kelprojektase Eesti filiaaliga sõlmitud lepingut.

Lill oli Kelprojektases müügijuht. Mullu pani ta ettevõtte ukse enda taga kinni, sest arenguosakond tahtis saavutada arengut kiiremini kui tootmine järele jõudis. „Kui vasaku käe ülesanne on töid hankida ja parema käe ülesanne neid ära teha, siis vasak käsi töötas liiga kiiresti,“ põhjendas Lill oma otsust möödunud aastal Äripäevale.

Kelprojektases kasvas pinge ja inimesed lahkusid ettevõttest. „Loomulikult läheb tähtaegade kukkudes töö pingelisemaks. Tellija-poolne surve süveneb, kuid iga projekteerija tahab teha tööd lahmimata ja korralikult – nii, et tal oleks aega läbimõeldud otsuseid langetada,“ ütles Lill toona.

Lõpetas miinusega

Mullu ulatus Baumosti kahjum poole miljoni euro kanti, käive jäi 3 miljoni euro ümber. „Kui ostsime Baumosti, siis kõik portfellis olnud objektid lõppesid kahjumiga. Võib-olla võeti portfelli nimel tööd liiga odava hinnaga ja meie sellest muidugi aru ei saanud,“ on selgitanud Baumosti omanik Mait Schmidt.

Baumost ei ole ainus Bauschmidti vara, mis enampakkumisele liikus. Praegu on pea juuli keskpaigani oksjonil ka Bauschmidtile kuuluv kinnistu, tootmismaa, mille alghind on 1,6 miljonit eurot. Esimene enampakkumine ebaõnnestus. „Kinnistut polnud kavas enampakkumiseta müüa, kuna selle väärtus on stabiilne,“ lisas Bauschmidti pankrotihaldur Veli Kraavi.

Tallinna Vesse tänava kinnistu liikus Baumosti nimelt aprillis pankrotis Bauschmidti valdusesse. „Kinnistul võiks väärtust olla, aga muus osas on küsitav, kas sellise struktuuri ja juhtimisega on firma kõige efektiivsem. Ta (Baumost – toim) on tegelikult päris vana ettevõte ja tundub, et vanast ajast on päris palju säilinud. Tänapäeva ettevõtted on, arvan, natuke kompaktsemad ja efektiivsemad,“ on kriitiline olnud tee-ehitaja TREF juht Andres Gailit.

Hetkel kuum