Koit Brinkmann • 21. juuni 2017 kell 9:00

Sarapuu väimees mõisteti süüdi pistise andmises

Margo Tomingas (paremal) ja tema kaitsja Oliver Nääs Harju maakohtus.  Foto: Andres Haabu

Tuntud keskerakondlase Arvo Sarapuu osalustega bussifirmade juhatuse liige, Sarapuu väimees Margo Tomingas mõisteti tänase kohtuotsusega süüdi pistise andmises kaitseväe peastaabi protokolliteenistuse spetsialistile.

Algselt altkäemaksu andmises süüdistatud Tomingas läks prokuratuuriga kokkuleppele ning süüdistus muudeti kergemaks ehk pistise andmiseks. Kohus mõistis Tomingasele ligi 15 000 euro suuruse rahalise karistuse.

Tomingast süüdistati transpordiettevõtete Harjumaa Liinid, MTG, ATKO Trans, ATKO Liinid ja Järve Bussipark juhatuse liikmena endisele kaitseväe peastaabi protokolliteenistuse spetsialistile Kristjan Varikule altkäemaksuna vara andmises ligi 52 000 euro väärtuses. Varik ja tema naine said Tomingase kaudu tasuta kasutamiseks luksusautod Lexus GS300 V6 ja BMW X5 35D.

Korruptsiooniasjas süüdi mõistatud Kristjan Varik (seisab) ning Margo Tomingas Harju maakohtus.  Foto: Andras Kralla

Varik tellis omakorda Tomingase juhitavatelt ettevõtetelt kahe aasta jooksul kaitseväe protokolliürituste ja kohtumiste jaoks transporditeenuseid ning rentis sõidukeid 154 korda ligi 180 000 euro eest.

Kõikide nende ettevõtete nõukogus oli ka Keskerakonna poliitik, hiljuti korruptsioonikahtluse tõttu Tallinna abilinnapea kohalt lahkunud Arvo Sarapuu.

Prokuratuur jõudis süüdistatavatega kokkuleppele ning Tomingasele esitatud süüdistus muutus pistise andmiseks ning Variku süüdistus pistise vastuvõtmiseks.

Kohtuotsuse järgi on Tomingase lõplikuks karistuseks rahaline karistus 294 päevamäära ning, et 2013. aastal oli Tomingase päevasissetulek 50 eurot, tuleb karistuseks kokku 14 700 eurot.

Tomingase kaitsja vandeadvokaat Oliver Nääsi esitatud taotluse, et rahalise karistuse tasumise saaks ajatada aasta peale, kohus ka kinnitas. Lisaks ajatati aasta peale Tomingase menetluskulud, mida oli kokku 705 eurot.

Variku karistuseks on poolteist aastat vangistust, mida ei pöörata täitmisele, kui ta pooleteist aasta pikkuse katseaja jooksul ei soorita uut kuritegu. Ka Varik soovis aasta peale ajatada kriminaalmenetlusega seotud kulude tasumise. Kulude suurus oli kokku 1572 eurot.

Eelmisel kohtuistungil Sarapuu ja tema kaitsja Nääs kommentaare anda ei soovinud. Miks te üldmenetluse asemel kokkuleppele läksite? „Kokkulepe on sellepärast, et kohtus käimine on sama kulukas,“ ütles Tomingas siis napilt üle õla.

Tomingasel on aga kaelas juba järgmine kriminaalasi, kuu aja eest sai ta koos Arvo Sarapuu ja Kaido Laanjärvega kahtlustuse Tallinna prügiäris toimetamise eest.

Hetkel kuum