Äripäev • 29. august 2017 kell 6:49

Lemeks rajab 30 miljoni eest uue tehase

ASi Lemeks juht Jüri Külvik.  Foto: Postimees / Scanpix / Margus Ansu

Puidutöötlemise ja metsavarumise ettevõte Lemeks investeerib 30 miljonit eurot ja loob kuni 150 uut töökohta, teatas ettevõte.

Vaata ka Infopangast:

Lemeks AS

Estonian Plywood AS

AS Lemeks asutas juulis tütarettevõtte Estonian Plywood AS, mis hakkab tootma kasespooni ja vineeri, mille tarvis on soetatud Jõgeva lähedal Viruveres ligi 10 hektarit tööstusmaad, teatas ettevõte.

Investeeringu suurus on ettevõtte teatel ligikaudu 30 miljonit eurot. Ettevõtte tootmismahuks kujuneb 25 000-30 000 m³ kasevineeri, mille tootmiseks on vaja 65 000-80 000 tm kasepakku. Täisvõimsuse saavutamisel luuakse 120–150 uut töökohta. Ettevõtet hakkab juhtima Randel Veerits.

Tootmist on plaanis alustada 2019. aastal.

Estonian Plywood AS kuulub Eesti suurimasse puidu- ja metsatööstuskontserni Lemeks Grupp, mille tegevusalad hõlmavad kogu puidu väärindamise protsessi, metsa majandamisest ja puidu varumisest selle esmase töötlemiseni saeveskites ning lõpptoodete valmistamise ja turustamiseni.

Lemeks Gruppi kuulub 29 tütar- ja sidusettevõtet, tütarettevõtete käive ulatus 2016. aastal 115 miljoni euroni, sellele lisandub 48 miljoni euro suurune sidusettevõtete käive. Kogu grupis antakse tööd rohkem kui 850 inimesele nii Eestis, Lätis, Prantsusmaal, Suurbritannias, Rootsis kui ka Norras.

Suured investeeringud

Äripäev kirjutas märtsis, et spooni- ja vineeritootjaid on teinud Eestis tõsised investeeringud – kolm ettevõtet neljast on käivitanud uued tehased, mille kogumaksumus on ligi 110 miljonit eurot.

Eelmise aasta novembris avasid mõnepäevase vahega pidulikult vineeritehase Kohilas asuv OÜ Kohila Vineer ja Otepääl asuv AS UPM-Kymmene Otepää. Kohila vineeritehase maksumus oli 60 miljonit eurot ja Otepää vineeritehase laiendusse investeeriti 40 miljonit eurot. Otepää vineeritehase projektvõimsus on nüüd ligi kaks korda suurem ehk 90 000 m3 kasevineeri aastas, seni vaid spooni tootnud Kohila Vineeri projektvõimsus on 45 000 m3 kasevineeri.

Suure investeeringuga sai ühele poole ka Pärnumaal Sauga vallas asuv OÜ Valmos, kes seni tootis peamiselt mööblispooni. Kaasajastatud tootmisliin, uus kuivati ja katlamaja võimaldavad tänavu suurendada vineerispooni tootmismahtu kolm korda, 31 300 kuupmeetrini. Investeeringu suurus on 8,6 miljonit eurot.

Ehkki spooni- ja vineeritootjate vajadus kasepalgi järele on oluliselt suurenemas, ei usu ettevõtete tegevjuhid, et võib tekkida probleeme toormega. „Kui sarnase tooraine tarbijaid on rohkem, paraneb metsas selle sortimendi väljatulek ning kvaliteet on ühtlasem,“ rääkis märtsikuises artiklis ASi UPM-Kymmene Otepää tegevjuht Ando Jukk. „Praegu läheb osa kasepalgist konteineritega Hiina nii Eestist kui Lätist. Palk ei läheks välja, kui sellele mahule oleks olemas tarbija kohapeal.“ Otepää vineeritehase varumisareaali moodustab umbes sajakilomeetrine ring ümber tehase.

Hetkel kuum