Äripäev • 21 november 2017

Venemaa tunnistas radioaktiivse lekke üles

Tõenäoliselt toimus septembri lõpus radioaktiivne õnnetus kas Venemaal või Kasahstanis, kirjutas Reuters.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Venemaa tunnistas eile, et tuvastas septembri lõpus mitmel pool eriti kõrge ruteeniumi isotoobi 106 taseme. Samal ajal tuvastati radioaktiivsuse tõus ka mitmel pool Euroopas, kaasa arvatud Soomes, kirjutas Helsingin Sanomat.

Venemaal oli radioaktiivsuse tase nii kõrge, et selle tõttu oleks tulnud piirkonnast evakueerida inimesi, kirjutas Helsingin Sanomat. Teadlaste hinnangul pärines radioaktiivsus kas tuumakütuse ümbertöötlemistehasest või radioaktiivsete ainetega tegelevast meditsiiniasutusest.

AFP vahendab, et Prantsuse aatomienergia turvalisuse instituudi IRSN andmetel võis leke pärineda Uraalide ja Volga jõe vaheliselt alalt, mis jääb kas Venemaa või Kasahstani territooriumile.

Venemaal mõõdeti kõrgeim radioaktiivsuse tase Tšeljabinskis, mille lähedal asub Majaki tuumajäätmete töötlemistehas. Selles piirkonnas ületas radiatsioonitase normi tuhat korda.

Ruteenium 106 isotoobid tekivad tuumareaktoris. Seda kasutatakse meditsiinis vähiravis.

Juhtumi uurimist ja asjaolude avalikustamist nõuab rahvusvaheline keskkonnakaitseorganisatsioon Greenpeace.

Novembri algul teatas Prantsusmaa radiatsioonikeskus IRSN, tuginedes meteoroloogilistele andmetele, et tõenäoliselt toimus septembri lõpus kas Venemaal või Kasahstanis radioaktiivne õnnetus, mille tagajärjel tuvastati kõikjal Euroopas atmosfääris ruteeniumi isotoopi 106.

Hetkel kuum