Tervishoiu palgaparemikus ülekaalus hambaarstid

Kliinik32 omanike hulka kuuluvad ainult arstid.   Foto: Eiko Kink
Triin Tabur • 6. detsember 2017 kell 3:00

Tervishoiusektori palga TOPi esimese 50 firma hulgas on mitu hambaravifirmat, kellest kõige parema palgamaksjana jääb silma Kliinik32.

Ligi kümne aasta eest asutatud ettevõte on tervishoiu palgamaksjate edetabelis üheksandal kohal, sealne keskmine palk oli mullu 2413 eurot. Töötajate keskmine arv taandatuna täistööajale oli 39.

Kliiniku juhataja Brit Pensa ütles, et nende firma omanikeringi kuuluvad ainult arstid. Kliinikut kümme aastat tagasi asutades oli neil soov luua unistuste töökoht, kuhu on kaasatud ala armastavad spetsialistid ning kus töötingimused ja -vahendid on parimad. Pensa sõnul kuulub meeskonda 50 inimest, kes teevad tööd südamega ja kuigi palk ei ole eraldi eesmärk, siis vastab see panusele ja pühendumusele.

2016 brutotasu kuus töötaja kohta, ärinimi

4917    Roche Eesti OÜ

3645    Hansa Medical OÜ

3328    B. Braun Medical OÜ

3186    GlaxoSmithKline Eesti OÜ

3171    Nõmme Silmakeskus

3033    Ode Hambakliinik

2691    Tallinna Farmaatsiatehase AS

2531    ISIS Medical OÜ

2394    Kliinik 32 OÜ

2375    Crown Cro OÜ (kliinilised uuringud)

Kõrgem palk annab suurema vabaduse. Pensa sõnul näitab kogemus, et mida kõrgemat palka teenitakse, seda vähem tegelikult ajaliselt tööd tehakse. "Äraelamiseks ei ole palju vaja – ennekõike väärtustavad inimesed aega iseendale ja oma lähedastele," ütles ta.

Kliinikus sõltub palk käibest ja seega sellest, kui palju arstid ajaliselt tööd teevad ja mis on teenuse hind. Kliiniku juhi sõnul ei aja nad taga suurt hambaravikabinettide kasutamise efektiivsust. "Väärtustame arstide aega ning tasakaalu töö- ja pereelus, mistõttu arstid saavad teha tööd endale sobival ajal," ütles Pensa.

Hambaravi assistentide ja abipersonali palk kliinikus sõltub töötundidest ja riiklikult kokku lepitud õdede palgast, kus vastavalt tasemele saadakse tunnitasu koefitsiendiga 1,25-2,00. Sel aastal kliinik hindasid ei tõstnud, küll aga tõsteti õdede miinimumtasu, mis tõstis Pensa teatel assistentide ja abipersonali palka kevadel üle 10 protsendi.

Lisatasudest rääkides sõnas Pensa, et üldiselt on kliiniku omanikud kokku leppinud nii, et kui on midagi jagada, siis seda jagatakse. "Seni oleme aastas kaks korda, jaanipäeva ja jõulude ajal, saanud kõigi tööd väärtustada täiendava preemiaga," ütles ta.

Lojaalsed saavad suuremat palka

Tervishoiu parimate palgamaksjate tabelis kolmandal kohal oleva meditsiiniseadmefirma B. Braun Medical OÜ juht Jüri Proosa on ettevõtet vedanud 22 aastat ehk selle algusajast peale. Firma keskmine töötasu oli 2016. aastal 3328 eurot.

Eesti arstide keskmine brutokuupalk koos lisatasudega oli tänavu märtsis 2537 eurot, kasv oli aastaga 2,7%. Samal ajal ilmneb tervishoiuvaldkonnas selge lisatasude vähenemise tendents ja arstide tunnipalk koos lisatasudega aastases võrdluses hoopis langes 1,1%.

Proosa ütles, et hea töö eest tulebki head ja õiglast tasu maksta. Kuna ettevõte tegeleb müügitööga, on tulemustasude maksmine rutiin. Töötajaid väärtustatakse muu hulgas ka nii, et haiguslehel olek on tasustatud esimesest päevast ning üle 10 aasta töötanu saab iga aasta tasulist lisapuhkust.

Aastal 1995 alustas ettevõte nelja töötajaga, praegu on neid 24. Valdav osa töötajaid on kollektiivis olnud 10–20 aastat. Nende hulgas ka kaks arsti, lisaks muid meditsiiniharidusega spetsialiste. Firma kliendid on peamiselt suured haiglad, aga on ka hulgimüügiketid, perearstikabinetid.

Proosa möönas, et kuna tegevusvaldkond on spetsiifiline, on ettevõttesse töötajaid leida ka keeruline ja portaalides CV-sid sirvides neid tavaliselt ei leia. "Siin vajaminevaid teadmisi kuskil õppida ei saagi, õppimine käib suuresti kohapeal," rääkis Proosa. Kui selline kohapealse väljaõppega inimene lahkub töölt, on keeruline talle asendajat leida. See omakorda tingib ka selle, miks kipuvad meditsiiniseadmete valdkonnas palgad olema keskmisest suuremad.

Hetkel kuum