Äripäev • 3. juuli 2018 kell 9:45

HKScani lihapada parem oodaku

Kauppalehti analüütik Ari Rajala hoiatab, et HKScani aktsiat pole mõtet praeguse odava hinna pealt ostma tormata.

Eestis kuulub HKScanile Rakvere lihakombinaat.  Foto: Andras Kralla

Üksteist aastat tagasi maksis Eestiski lihatootmist omava HKScani aktsia 18,5 eurot, nüüd saab aktsia Helsingi börsilt 2,85 euroga. Eestis kuulub HKScanile Rakvere lihakombinaat.

Kerkib küsimus, kas nüüd maksab mõelda aktsia ostmisele, arutleb Kauppalehti analüütik Ari Rajala.

Eelmisel nädalal, keset kuuma grilliaega teatas HKScan, et alustab ametiühingutega läbirääkimisi 211 töökoha kaotamise üle. Ettevõtte käive on kahanenud juba viis aastat järjest, kokku 28 protsenti. 2012. aasta 2,5 miljardi euro suurusest käibest oli eelmiseks aastaks järele jäänud 1,8 miljardit. Ärikasumi pilt on veel nukram – viie aasta taguse 36,7 miljoni asemel kukkus see eelmisel aastal 17,6 miljoni euroga miinusesse.

Ka selle aasta esimese kvartali tulemus pole kuigi lootustandev. Kontserni käive oli võrdlusaastast 10 miljoni euro võrra väiksem, 411 miljonit eurot. Ärikasum oli 18,6 miljoni euroga miinuses.

„Ettevõtte kasumlikkus pole vastuvõetaval tasemel,“ on öelnud kaks viimast aastat HKScani juhtinud Jari Latvanen. Probleemide ulatusest kõneleb üht-teist seegi, et kahe aastaga on Latvanen vahetanud välja peaaegu kogu ettevõtte juhatuse.

HKScan ootab, et muudatuste mõju peaks ilmnema sel aastal käibe tõusuna ja paranenud kasumlikkusena. Ühtegi numbrit ettevõte orientiiriks pole andnud.

Üks suuri probleeme seostub üle 100 miljoni euro maksma läinud Rauma linnuvabrikuga, mille vaevaline käikulaskmine andis Soomes kõvasti turuosa Atriale. Lootus on aga seotud Forssa tehasega, kust algas sealiha eksport Hiina. Tänavu on plaanis Hiina eksportida 3 miljonit kilo sealiha.

Oodake jõulud ära

Ari Rajala arvab, et ehk tasuks aktsiaostule mõtlejal ära oodata jõulud, enne kui HKScani aktsiat osta, kui üldse osta.

HKScan Estonia käive ulatus 2016. aastal 140 miljoni euroni, ärikasum oli 3,5 ja puhaskasum 1,3 miljonit eurot. Ettevõttes töötas 1180 inimest.

HKScani Baltikumi ettevõtete netokäive oli möödunud aastal 158,7 miljonit eurot ehk miljon rohkem kui aasta varem, teatas ettevõte selle aasta veebruaris. Neljandas kvartalis jäid siinsed ettevõtted küll poole miljoniga miinusesse, kuid aasta lõikes saadi 4,4 miljonit eurot kasumit.

Hetkel kuum