Pille Ivask • 6. oktoober 2018 kell 14:56
Verekotid   Foto: ITAR/Scanpix

Verevahetust pakkuv idufirma laieneb New Yorki

Juba 17. sajandil välja pakutud verevahetus igavese nooruse tagamiseks pole kaugeltki välja surnud. USA praegu üks skandaalsemaid ettevõtteid Ambrosia Medical on vana meditsiiniidee taas ellu äratanud.

Ambrosia pakutava teenuse sisu on iseenesest lihtne. Soovija läheb kliinikusse ning tema soontesse suunatakse voolama kahe päeva jooksul kokku 1,5 liitrit noore ehk 16-25aastase doonori verd. Kliiniku asutajate sõnul peaks see aitama muuta inimesi vitaalsemaks. Ja kuigi ettevõte pole öelnud, kui palju ta tavakliendi käest raha kasseerima hakkab, maksid prooviuuringus osalenud vereülekande eest kokku suisa 8000 dollarit.

Möödunud aastal kirjutas väljaanne The Guardian, et verevahetaja mediaaniga oli Ambrosia tehtavas uuringus 60 eluaastat, kusjuures kliente olla ettevõttel suisa 600. Ja kui reegliga tahavad noorust säilitada naised, siis sedapuhku on verevahetusest huvitatutest 65% ehk enam kui pooled mehed.

Selle aasta lõpus tahab firma avada New Yorgis ka oma kliiniku. Ettevõte pole oma testuuringu tulemusi teatanud, vaid on öelnud üksnes seda, et tulemused olid „väga positiivsed“. USA toidu- ja ravimiamet on vereülekanded heaks kiitnud ning seetõttu saab Ambrosia oma tegutsemisega kui alternatiivraviga ka jätkata. Samuti ei pea Ambrosia tõestama, et ravimisessioonil ka mingi mõju on.

Mõju pole tuvastatud

Meditsiinieksperdid on siiski skeptilised ega usu, et noorte inimeste veri suudaks inimesi kauem elus hoida või vitaalsemaks teha. Vereülekanded on väga levinud ning USAs tehakse igal aastal suisa 14,6 miljonit vereülekannet.

Teisalt pole siiani mitte ükski uuring suutnud tõestada, et noor veri teeks inimese nooremaks. „Kliinilist tõestusmaterjali sellele sisuliselt pole ning põhimõtteliselt on tegu inimeste usalduse kuritarvitamisega,“ kommenteeris Stanfordi Ülikooli neuroteadlane Tony Wyss-Coray Business Insiderile.

Abrosia Medicali juht ning Stanfordi meditsiiniülikooli vilistlane Jesse Karmazin usub mõistagi vastupidist. Olles Stanfordi tudeng ning käies praktikal National Institute on Agingis, nägi ta, kuidas ühed inimesed said vereülekannetena noorte ja teised vanemate inimeste verd. Karmazin selgitas, et nägi, kuidas noorelt doonorilt pärit vereülekande saanud inimene oli hiljem vitaalsem ja tervem.

Samuti tegi Ambrosia Karmazini sõnul möödunud aastal katse, millest selgus, et vereülekanded on positiivse mõjuga. Tema sõnul tunnistasid „paljud“ ravimisessioonil osalenutest, et nende mälu ja uni paranesid ning nad suutsid paremini keskenduda. Veelgi enam, mõned katses osalenutest olla näinud isegi, et nende välimus muutus nooremaks.

Liiga vähe verd

Meditsiiniringkondades on seesugune plaan saanud mõistagi palju negatiivset vastukaja. Meditsiiniekspert Michael Conboy ütles Business Insiderile, et terviserisk tuleneb ka sellest, et noore vere suunamine vanemate inimeste soontesse võib tuua kaasa immuunsüsteemi tugeva reaktsiooni ning teha inimese tervisele rohkem kasu või kahju.

Vähem oluline pole ka see, et Conboy sõnul on üle kantav vere hulk ehk 1,5 liitrit liiga vähe, et mingit suuremat mõju avaldada. Täiskasvanud naise kehas voolab keskmiselt neli liitrit verd, mehe omas viis kuni kuus liitrit.

Hetkel kuum