• Jaga lugu:

  USA panga strateeg: õppige pakendamist

  Bank of America peastrateeg Joseph Quinlan soovitab Euroopas tootlust otsida transpordist, luksuskaudest ja ravimifirmadest. Foto: Peeter Langovits, Postimees/Scanpix

  Bank of America peastrateeg Joseph Quinlan soovitab majandusinimestel optimistlikum olla ning annab väikeriigile edu valemi.

  Joseph Quinlan on karismaatiline mees. Kui ta Tallinnas Ameerika kaubanduskoja konverentsi laval globaalsest majandusest ning USA rollist selles räägib, kostab publikust: "Aamen, aamen."
  Kui on üks asi, mis Joseph Quinlanile ei meeldi, siis on see negatiivsus. Tema sõnul läheb riskidest hoolimata majandusel väga hästi – USAs tööpuudus väheneb, kasumid kasvavad, elu on hea. "Aga ikka räägitakse, kui halb kõik on. Mida te siis teete, kui tõesti järgmine majanduskriis tuleb?" Ja kui maailm praegu arvab, et president Trump on praegu protektsionistlik, mis siis veel saama hakkab? "Vaadake, kui kaugele me oleme tulnud, eriti Euroopa, kus on pikk hävitavate sõdade ajalugu seljataga."
  Euroopast rääkides – USA ja Euroopa suhted pole praegu sugugi kõige roosilisemad, tänavu vehiti üksteise võidu tollidega ning möödunud aastal külmutati ka vabakaubanduslepe. Ka USA investorite jaoks pole Euroopa enam atraktiivne paik – pigem otsivad ameeriklased tootlust kiiremini kasvavalt koduturult.
  Quinlanile teeb muret see, et Euroopa tervikuna ja siinsed väikeriigid eraldi võetuna on justkui kahe kõva kivi vahel – kui USA ja Hiina omavahel vaidlevad ja üksteisele kaubandusbarjääre kehtestavad, siis kardab Quinlan, et see võib panna Eesti olukorda, kus ta peab valima, kas teha äri USA või Hiinaga. "Meie näeksime hea meelega, et Eesti ja teised riigid ei peaks üldse valima, et äri saaks teha mõlemaga," ütles Quinlan, kes usub, et USA ja Hiina suhted ükskord siiski normaliseeruvad, aga sellega võib aega minna.
  Kuid Eesti ise ei peaks üldse väiksuse taha pugema. "Väike riik saab ise enda jaoks väga palju ära teha," rääkis Quinlan. Tema põhimõte on lihtne: "Kontrolli seda, mida sa saad kontrollida." See tähendab eelkõige, et tuleb panustada infrastruktuuri, inimkapitali, läbipaistvusesse, heasse seadusandlusesse. "Eesti on head tööd teinud," kiitis Quinlan. Samuti ei takista miski Eestit olema esirinnas näiteks tehisintellekti, e-teenuseid ja tulevikuäri puudutavates küsimustes – siin rahvaarv ja riigipiir nii palju ei mõjuta kui konventsionaalses äris.
  Ühe soovituse leidis Quinlan veel: "Arvatakse, et marketing on soft skill, aga see ei ole nii." Quinlan peab marketingioskust kriitilise tähtsusega oskuseks, mis ettevõttele lõpuks edu toob. "Küsimus on pakendamises!" Vaadakem või Apple'it – tegu on maailma väärtuslikema firmaga, sisuliselt telefonifirma, aga oi kuidas ta toodet pakendada mõistab! "Või Iirimaa – vaadake, kuidas ta lambaid "pakendab"!"
  Kas majandus poole suurem või poole väiksem?
  "Kõik, kes ootavad börsikrahhi, peavad väga kaua ootama," ütles Quinlan. "Kapitali on turgudel nii palju ja see voolab kõikidesse varaklassidesse," nentis Quinlan. Raha, vaba erakapitali on tema sõnul nii palju, et kui keegi vähegi investeeringuid otsib ja seda praegu ei leia, siis tuleb iseendal peeglisse vaadata.
  Kuid kui paljud organisatsioonid alates Rahvusvahelisest Valuutafondist näevad pigem majanduskasvu jahtumist ning Euroopa Liit raporteeris ülemöödunud kuu kohta oma nelja aasta kõige nigelamat kasvunumbrit, siis ei saa jätta riskidest rääkimata. Oma praeguses ametis tegeleb Joseph Quinlan riskide juhtimisega. Ja riske on maailmas terve hulk: Hiina-USA suhted, Lähis-Ida pinged, intressimäärade tõus, populismi tõus. "Kaubandussõda võib ära lõigata poole kogu maailma majanduskasvust," selgitas ta musta stsenaariumi.
  Mis intressimäärade tõusu riski puudutab, siis leidis Quinlan, et tõsine põhjus muretsemiseks on siis, kui USA 10aastaste võlakirjade tootlus 4% juurde jõuab. "Ja probleem pole see, et intressid tõusevad, vaid see, kui kiiresti nad tõusevad.
  Millal maailma majandus tervikuna normaliseerub, on tema sõnul raske öelda: Euroopa Liit suhtub intressimäärade tõstmisesse praegu vastumeelselt, kuna see pärsiks majanduskasvu, ning ka Jaapan pole nii tugevalt taastunud, kui võiks.
  "Meil on seljataga väga kole oktoober," nentis Quinlan, kes ise usub, et suuremaid USA indekseid ootab ees taastumine. Kokkuvõttes on tegu aktsiatele tugeva aastaga: ettevõtete kasumid kasvavad ja neljas kvartal tõotab samuti tugev tulla. Tulevikus tasub siiski pilk maailmas toimuval hoida. Investori jaoks on omamoodi tegu mündi viskamisega: kui kõik riskid turgudel realiseeruvad, siis on asi mõneks ajaks kehv. Teisalt – piisaks vaid sellest, kui USA ja Hiina saaksid kaubanduse teemal kokkuleppele, ja turge tabaks suure tõenäosusega kergendusralli.
  Kuhu peaksid oma pilgu suunama need, kes tootlust otsivad?
  Uuel aastal tuleks pilk Quinlani sõnul pöörata USA ja Hiina poole, kes on omamoodi maailmavalitsejad ja annavad tooni. Quinlan ise, kes ametist tulenevalt väga vabalt investeerida ei tohi, peabki Hiinat investorina äärmiselt huvitavaks turuks ja seda eelkõige seetõttu, et Hiinal on tohutu tarbijaskond, kes muutub aina rikkamaks ja rikkamaks. Samal põhjusel jäävad ka arenevad turud, kus hakkab jõukamat keskklassi tekkima, investori jaoks kaalumist väärt regiooniks. Samuti tasub otsida häid investeeringuid sektoripõhiselt: tervishoid, tehnoloogia, küberturvalisus, tarbekaubad, luksuskaubad… "Isegi tööstusettevõtetel läheb tegelikult hästi," leidis Quinlan.
  Isegi Euroopas, mis USA-le ja Hiinale kasvus ja paraku ka innovatsioonis kipub alla jääma, leiab häid ettevõtteid – transport, luksuskaubad ja ravimifirmad on need, kust Quinlan tootlust otsida soovitab. "Tegelikult on väga hea, et oktoobris turud langesid, valuatsioonid läksid paremaks, tekkis võimalusi. Kuigi kindlasti oli tegu ka kasumivõtuga," arvas Quinlan.

  Joseph Quinlan

  Bank of America peastrateeg.

  Alustas panganduskarjääri Merrill Lynchi grupis, pärast seda töötas Morgan Stanley vanemökonomisti ja strateegina.

  Õpetab New Yorgi ülikoolis rahandus ja rahvusvahelist majandust.

  Nõustab USA valitsust majanduse ja rahvusvahelise kaubanduse teemadel.

  On kirjutanud üksi ja koos kolleegidega 11 raamatut ja üle saja artikli.

  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Peep Siitam: palvetamine ja filosofeerimine talutavat elektri hinda ei too
Tänasest soodsamat elektrienergiat võimaldavate justnimelt Eestis asuvate tootmisseadmete rajamist on takistanud eelkõige pime usk elektrituru viljastavasse mõjusse, kirjutab osaühingu Energiasalv Pakri juht Peep Siitam oma LinkedIni lehel.
Tänasest soodsamat elektrienergiat võimaldavate justnimelt Eestis asuvate tootmisseadmete rajamist on takistanud eelkõige pime usk elektrituru viljastavasse mõjusse, kirjutab osaühingu Energiasalv Pakri juht Peep Siitam oma LinkedIni lehel.
Nordecon sõlmis 28 miljoni eurose lepingu
Nordecon sõlmis enam kui 28 miljoni euro suuruse lepingu Rae valla Uus-Järveküla elurajooni ehitamiseks, selgub börsiteatest.
Nordecon sõlmis enam kui 28 miljoni euro suuruse lepingu Rae valla Uus-Järveküla elurajooni ehitamiseks, selgub börsiteatest.
Elcogen ehitab korealastele 75miljonise vesinikutehase
Tallinnas Ülemiste linnakus kütuseelemente tootev Elcogen sõlmis kokkuleppe Lõuna-Korea Uljini maakonna ja Next Energy Corporationiga Koreasse tehase ehitamiseks.
Tallinnas Ülemiste linnakus kütuseelemente tootev Elcogen sõlmis kokkuleppe Lõuna-Korea Uljini maakonna ja Next Energy Corporationiga Koreasse tehase ehitamiseks.
Kaido Fridolin lahkus Oma Ehitaja juhtimisest
Oma Ehitaja üks omanikke Kaido Fridolin lahkus eelmisel nädalal ettevõtte juhtimisest ja jätkab ettevõttes nõukogu liiknena.
Oma Ehitaja üks omanikke Kaido Fridolin lahkus eelmisel nädalal ettevõtte juhtimisest ja jätkab ettevõttes nõukogu liiknena.