Kristjan Pruul • 2. jaanuar 2019 kell 13:25

Euroopa Keskpank võttis Itaalia panga oma juhtimise alla

Carige juhtkond astus täies koosseisus tagasi.  Foto: AFP/Scanpix

Halbade laenudega maadleva Itaalia panga Carige juhtkond astus aasta algul tagasi ning Euroopa Keskpangal tuli määrata Carigele uus juhtkond.

Carige teatas, et keskpank määras pangale kolmeliikmelise erakorralise juhatuse ning pani paika järelevalve nõukogu. Uue juhatuse ülesanne on panga kapitali parandamine, halbade laenude osakaalu vähendamine ning uute võimalike "ärikombinatsioonide" otsimine, mis võib tähendada nii panga müüki kui ka liitmist.

Plaanitud on pöörduda Itaalia pankadevahelise hoiuste tagamise fondi (FITD) poole, mis võiks aidata pangal saavutada keskpanga nõutud omakapitali taseme.

Samuti teatas Carige, et praegune juhtkond astus tagasi, sest vastupidiselt juhtkonna soovitusele ei andnud panga aktsionäride üldkoosolek nõusolekut uute aktsiate emiteerimiseks. Bloomberg kirjutab, et juhtkond ei saanud ühe suuraktsionäri, Vittorio Malacalza nõusolekut.

Ajaleht La Stampa kirjutab, et börsil tuli panga palvel peatada tänaseks ka Carige aktsiatega kauplemine. Kommertspank kinnitas, et panga klientide ja hoiustajate jaoks ei muutu midagi. Ärileht Il Sole 24 Ore märgib, et börs Carige uudiseid kuigi hästi vastu ei võtnud ning müügisurve all on ka teised Itaalia pangad, sealhulgas Bper Banca, Ubi Banca ja Banco Bpm.

Itaalia pankadel on Euroopas kõige rohkem halbu laene bilansis ning 2017. aastal tuli valitsusel päästa näiteks maailma vanim pank Banca Monte dei Paschi di Siena, mis sai olukorra päästmiseks 5,4 miljardit eurot laenu. Carige on Bloombergi andmetel praegu ainus keskmine või suur pank, mis oma halbade laenudega piisavalt tegelenud ei ole.

Itaalia ajakirjanduse andmetel võib riigi rahandusministeeriumil olla kavas ka panga liitmine mõne suurema pangaga, sarnaselt 2017. aastal toimunud kahe Veneetsia panga ülevõtmisega Intesa Sanpaolo poolt.

Hetkel kuum