SUUR GALERII: emotsioonid ja salajutud kuue erakonna peol

Reformierakondlastel oli oma edu raske uskuda.  Foto: Andras Kralla

Äripäeva ajakirjanikud ja fotograafid külastasid eile kuut valimispidu ja jälgisid, mida pidulised tegid, kellega rääkisid ning kuidas meeleolu õhtu jooksul muutus.

Keskerakondlased läksid Saku Suurhallis toimunud valimispeole enesekindlalt. Tulijaid tervitas esimese asjana vilkuv sõnum: „Õiglane riik kõigile. Kuldne finaal.“ Laval toimus uhke meeleoluprogramm, kohale oli kutsutud laulja Stefan, kes hüppas vahel suisa lavalt maha ja hakkas laua taga istuvatele keskerakondlastele kõrva laulma. Teiste seas astus lavale erakonda avalike suhete juht Andre Hanimägi, kes oli ette valmistanud räpietteaste. Taustaks käis tule-show ja meeleolu tõstsid siredasäärelised tantsijannad.

Meelelahutusprogramm ei suutnud keskerakondlasi siiski lõpuni rõõmustada ja nende enesekindlus murdus. Pärast kella kümmet õhtul sai selgeks, et Reformierakond on võitnud. Naeratused kadusid keskerakondlaste nägudelt ja esimees Jüri Ratas oli ilmselgelt löödud. Aga õiendada ta ei tahtnud. „Pärast võitlust rusikatega ei vehelda. Kaotada tuleb osata,“ ütles Ratas. Kaja Kallasele saatis ta õnnitlussõnumi, ise ta ühegi teise erakonna peole liikuda ei tahtnud. Selleks ei olnud enam ühelgi keskerakondlasel mitte mingisugust tuju.

Foto: Liis Treimann

EKRE peol Wabaduse kohvikus olid kohalviibijad terve õhtu rahulolevate nägudega. Meeleolu tõusis tund-tunnilt, päädides "Eesti eest!" skandeerimisega Martin Helme võiduka kõne lõpus. Palju rõhku oli pandud turvalisusele – üht kõvahäälselt enda 20aastasest staažist rääkinud ajakirjanikku ei tahetud esimese hooga sissegi lasta, kuigi viimane Helmete isiklikule kutsele appelleeris. Provokatsioonide ärahoidmiseks tiirutas Vabaduse platsil ka politseiauto. Rõõmsas meeleolus olid ka noorteühenduse Sinine Äratus liikmed, kes ruttasid õnnitlema kohalesaabunud Ruuben Kaalepit.

Foto: Tanel Meos

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna peol valitses positiivne meeleolu: inimesed suhtlesid, naersid, kallistasid. Ei olnud näha, et see, mis parasjagu juhtub, on partei läbikukkumine – halb tulemus ei ole põhjus, mis peaks prazdnik'u rikkuma. Paistis, et erakonna liikmed olid madalama toetusega juba ette leppinud. Pinget oli tunda vaid isikute tasandil, tunti muret, kas üks või teine kandidaat ikka pääseb riigikogusse.

Lühike hetk, mil kurbust näha oli, saabus pärast Jevgeni Ossinovski kõne öösel. Aga see hetk oli lühike ja varsti hakkasid inimesed jälle lõbusalt rääkima – vähemalt need, kes peole jäid. Enamik lahkus.

Eesti 200 valimispidu iseloomustas kõige paremini märksõna magushapu. Humalakojas toimunud kogunemisel tõdeti, et juba valimisõhtuni jõudmine on suur asi. Eriti, et ametlikult loodi erakonda alles nelja kuu eest. Samas oli tunda, et erakonna esinumbrid on tulemuste pärast murelikud ja e-häälte saabumisel saadi aru, et 5,5% toetus kuivab paberhäälete lugemise järel väiksemaks.

Õhtu arenedes õhutasid Margus Tsahkna, Lauri Hussar ja Meelis Niinepuu positiivset meelt ja tuletasid erakonnaliikmetele meelde, et europarlamendi valimised on ees ning kahe aasta pärast on omavalitsuste valimised. „Äkki see ongi meie pikem plaan,“ pakuti välja kampaaniakaaslastele peetud kõnes.

Samas oli tunda mõru meelt. Ühelt poolt siunati suurte erakondade tohutuid kampaaniakulusid, mis panevad valijaskonda liikuma tavapäraste häälemagnetite poole. Teisalt said kivi enda kapsaaeda ajakirjanikud, kes kleepisid mõne peol osalenud liikme hinnangul Eesti 200-le väljajääja sildi külge liiga vara ja läksid kaasa konkurentide kambakatega.

Foto: Tanel Meos

Reformierakonna pidu saatsid pea lõpuni äraootavad meeleolud. Kuigi kohalolnud plaksutasid pärast erakonnale soodsa valimistulemuse saabumist ning kõlas rõõmuhõiskeidki, vaibusid ovatsioonid üsna kiiresti tavapäraseks jutuajamiseks. Vahepeal näis, et keegi ei tahtnud päris lõpuni uskuda, et valimisvõit, liiatigi nii suur, tuleb Reformierakonna õuele. Tõsi, poliitikutega vesteldes tunnistasid nad, et tulemused kulgevad justkui võidu suunas, ent kahtlust tundus neis sõnades olevat kuni lõpuni.

Pärast valimisvõidu sisuliselt ametlikku väljakuulutamist skandeerisid reformierakondlased oma esimehe Kaja Kallase nime, kes võidukõnes tunnistas, et valmistas pühapäevaks ette kaks kõnet, sest kahe suure võistlus võidu nimel oli nii tihe. Pärast seda lasid reformierakondlased emotsioonid aga valla, ning esialgne näiline vagurus asendus joovastusega.

Foto: Andras Kralla

Isamaa valimispeol Kochi Aidas oli küllaltki hillitsetud meeleolu, vähemalt esimestel peotundide põhjal hinnates. Söödi rikkalikku õhtusööki ja vaadati suurelt ekraanilt teleülekannet valimistulemustest. Ringi jalutanud ajakirjanik märkas üksi suitsuruumis istunud Urmas Reinsalut, kes tõstis nutitelefonilt pealtnägija suunas kahtlustava pilgu – mida ta siin luurab?"

Foto: Andras Kralla
Hetkel kuum