Kristjan Pruul • 7. märts 2019 kell 8:36

Keskpangalt oodatakse rahapoliitika muutust

Inflatsiooni eesmärki keskpank sellel kümnendil tõenäoliselt saavutada ei suuda  Foto: Reuters/Scanpix

Arvatavasti langetab Euroopa Keskpank neljapäeval majanduskasvu prognoosi ning annab teada uutest pangandussektorile suunatud odavlaenudest, kirjutab Reuters.

Globaalsest kaubandussõjast ja brittide Euroopa Liidust lahkumisest põhjustatud teadmatus hoiab euroala majandust tagasi, ärisektori majanduskindlus on negatiivne ning Saksamaa ja Itaalia viimaste näitajate valguses kardetakse majanduslangust.

Financial Times märgib, et euroala majandustõus on tuginenud peamiselt ekspordi kasvul ning seetõttu ollakse maailma poliitiliste ja majanduslike tuulte suhtes eriti tundlikud. Kaks kvartalit 0,2protsendilist tõusu näidanud euroala SKP on viimase nelja aasta nõrgeima hooga. Keskpangale on aga ootamatuks liitlaseks osutunud ametiühingud. Näiteks teatas Saksa teenussektori ametiühing Verdi, et avaliku sektori töötajad said tänavu ja järgmisel aastal 3,2protsendilise palgatõusu, mis võiks polsterdada sisenõudlust ja seega majanduskasvu.

Ometigi on taaskord Euroopa Keskpangale tekkinud kohustus meeleolu majanduses turgutada ning eeldatavasti pakkuda krediidiliini euroala pankadele, märgib Reuters. See jätab küll mulje rahapoliitilise kursi muutusest, sest alles detsembris lõpetas keskpank ajaloo suurima majanduse stimuleerimise ning andis mõista, et tulekul on ka intressitõusud.

Euroopa ei ole sellises olukorras üksi, intressitõusude pidurdamisest on märku andnud keskpangad üle maailma. Eeldatavasti otsustab Euroopa keskpank, et intressitõusu ei tule enne, kui kuskil 2020. aastal. Siiski on vähetõenäoline, et keskpank intressiotsuse ootustest neljapäeval kommunikeeriks. Igal juhul võiksid sellest asjade käigust rõõmu tunda kodulaenuga korteri ostnud inimesed, sest pankadevahelise laenuintressi Euribori tõusu ka oodata ei ole.

Pankadele antavaid pikaajalisi madala intressiga laene (TLTRO) hakatakse pikendama juba selle pärast, et varasemalt väljastatud sarnased laenud tuleb järgmisel aastal tagasi maksta, see vähendaks koheselt keskpanga bilanssi ning mõjuks majandust jahutavalt hetkel, kui seda kõige vähem vaja on. TLTRO-de tagasimaksmisel on ka mõningane poliitiline risk, sest mõjutab see tugevalt olukorda Hispaania ja Itaalia panganduses.

Hetkel kuum