Kristjan Pruul • 24. märts 2019 kell 10:10

Toorid nõuavad Theresa pead

Suurbritannia ministrid kavatsevad Theresa May peaministri kohalt järgmine nädal maha võtta  Foto: Reuters/Scanpix

Kaotused parlamendis ja Euroopa Liidus on võtnud briti konservatiivide parteis usalduse peaminister Theresa May vastu. Sunday Timesi andmetel lubavad Suurbritannia valitsuse liikmed May loetud päevade jooksul maha võtta.

“Lõpp on lähedal, 10 päevaga on ta läinud,” ütles üks nimetuks jäänud minister Sunday Timesile. “Tema otsused on ettearvamatud. Ei saa olla edasi valitsuskabinetis, mis lihtsalt peidab oma pead liiva alla,” ütles teine, samuti nimetuks jäänud minister. Ühtekokku kinnitas kavatsust May maha võtta 11 ministrit, vahendas Reuters Sunday Timesi artiklit.

May võimalikke järglasi on mitu. Mõnele meeldib partei asejuht David Lidingtone, sest ta ei pretendeeriks konservatiivide partei juhi kohale, kuid võiks eeldatavasti saada pikendust Euroopa Liidust lahkumiseks. Teisalt peetakse teda liiga Euroopa-meelseks. Veel pakutakse May asemikuks keskkonnaminister Michael Gove’i ja välisminister Jeremy Hunti.

The Mail on Sunday kirjutas, et kõige suurema toetuse on seni saanud ikkagi Michael Gove, kes oli tooride lahkumist pooldanud kampaania üks juhtides 2016. aastal. Kõige äärmuslikum lahkumismeelne tiib aga peab isegi teda liiga pehmeks ja kardab, et Gove suudab leiboristidelt saada toetuse, lubades vastutasuks tolliliitu jäämist.

Kuna üksmeelt May järeltulija suhtes leitud ei ole, jääb Financial Timesi hinnangul küsitavaks ka fakt, kas May üldse võetakse ametist maha. Tema väljavahetamise üle on spekuleeritud juba mullu juunist, kui May kaotas erakorralistel valimistel parlamendis enamuse.

Samuti on kahtlane, kas britid ikkagi riskivad võimuvahetusega olukorras, kus hiljemalt 12. aprilliks tuleb valida, millal täpselt Euroopa Liidust lahkutakse.

“Lihtne on teda mitte sallida, aga me ei saa juhivõitlust praeguste sündmuste keskel pidada. Kui ta lahkub, siis mis juhtub praeguse ajakavaga?” ütles üks ministritest Briti ärilehele. Üks teine konservatiivide rahvasaadik ütles, et tema hinnangul on May peaminister ka järgmisel nädalal, aga selleks ajaks ta on teatanud, millal ta kavatseb lahkuda.

Kasvab Euroopa Liitu jääda soovijate surve

Samal ajal kasvab avalikkuse surve selleks, et lükata Euroopa Liidust lahkumine üldse kalevi alla, see tähendab võtta lahkumisavaldus tagasi ning teha uus referendum. Laupäeval avaldas selle nimel Londoni kesklinnas meelt sajad tuhanded inimesed.

Organiseerijate hinnangul võttis marsist osa enam kui miljon inimest, igal juhul rohkem, kui viimasel oktoobris peetud meeleavaldusel, kus hinnati kohaolijate arvuks 700 000 inimest. Politsei oma hinnangut osalejate arvu kohta ei avaldanud. Lahkumise tühistamiseks tehtud petitsioonile anti mõne päevaga üle 4 miljoni allkirja.

Hetkel kuum