Alo Naelapea • 19. mai 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Miks naised teenivad meestest tööturul keskmisest vähem? (Vol 2)

Eelmises blogipostituses analüüsisin meeste ja naiste palgavahe põhjuseid, toetudes tööturu uurijate Rõõmu amp; Kallaste uurimusele.

Meeldetuletuseks olgu öeldud, et Eestis seostatakse soolisi palgaerinevusi peamiselt nn põhjendamata palgaerinevuste põhjustega (naiste madalam tööotsimise aktiivsus, raha madalam väärtus töökoha valiku kriteeriumina jne).

Samuti on üheks palgaerinevuse põhjuseks asjaolu, et naised koonduvad tööturul nn naiste ametitesse, kus makstaksegi vähem (kaubandus, tervishoid, haridus, eesliinitööd töötlevas tööstuses). Muuseas: mehed, kes töötavad naiste seas populaarsetes valdkondades ja ametites, saavad teistes valdkondades töötavatest sookaaslastest samuti keskmiselt vähem palka. Warren Farrell, raamatu "Why Men Earn More: The startling truth behind the Pay Gap – and what women can do about it" autor soovitab naistel, kes soovivad oma sissetulekut kasvatada, võtta edasiste karjääriotsuste tegemisel arvesse järgmisi asjaolusid:

1. Vali töö, kus on kõrgem vastutus! Hea näide on arendusosakond. IT- või ravimitööstuses on see üks prioriteetsematest ja sellega seoses ka üks paremini makstavatest valdkondadest.

2. Leia valdkond, mis sisaldab rahalist riski! Näiteks kinnisvaramaaklerite, müügijuhtide sissetulekud sõltuvad suuresti sellest, palju nad firmale raha sissetoovad. Kui ebaõnnestud, siis süüdista iseennast, kui õnnestud, siis tasub turg sulle selle eest heldelt. Üldiselt kehtib ka siin lihtne majandusteaduslik tõde: kõige suuremate riskidega käivad kaasas kõige suuremad võidud aga ka kõige suuremad kaotused. Eesti puhul on kinnisvarasektor siinkohal heaks näiteks.

3. Tööta rohkem tunde, rohkem nädalaid, rohkem aastaid!USA tööbüroo poolt läbiviidud uurimuse statistika ütleb: inimene, kes töötab nädalas 45 tundi, teenib 44% rohkem kui see inimene, kes töötab 40 tundi. Kõige suuremat palka saavad need, kes töötavad 6 päeva nädalas ja teevad 15 tunniseid tööpäevi ja nii keskmiselt 20 aastat. Kiirteid ei ole!

4. Ole valmis ka ebapopulaarsesse kohta tööle minema, kui firma sind sinna saadab! Asja tuum peitub selles, et sellistes kohtades ei saa sa just eriti sageli abi peakorterist, seega pead suutma probleemidest ise välja rabeleda. Võta seda kui kogemust, mis sind arendab ja muudab raskustele vastupidavamaks.

5. Realiseeri oma oskusi organisatsioonides, kus see paistab silma!Hästi toimivas suurfirmas jäävad sageli väga edukalt töötavad töötajad tähelepanuta, samas kui raskustes tegutsevas firmas leiab juba ka väiksemgi edusamm reeglina tunnustamist.

6. Vali kunstivaldkonna või sotsiaalteaduste asemel tehnoloogia eriala! USA tööamet on kaardistanud 20 ametit, kus on suuremad sissetulekud. Üheksa nendest on seotud tehnoloogiaga, näiteks inseneritöö. Kahjuks on ainult 10% inseneridest naised. Seega oleks Farrelli soovitus lihtsustatult võttes järgmine: unusta ärijuhtimise eriala ning õpi hoopis matemaatikat, mine kuskile IT-firmasse programmeerijaks, kauple tundmatus ent arenevas ettevõttes välja osalus kasumi jaotamise programmis ning õigusta oma väärtust ületundide tegemisega. Marin Randoja Statistikaameti märtsikuises teemalehes on väitnud, et naisi takistab tööalaseid riske võtmast (seega ka võimalus kõrgemat palka teenida) ühelt poolt kinnistunud traditsioonid (mehed on perele leivateenijad ning naised koduhoidjad) ning teiselt poolt pereelulised aspektid. Pereeluga seotud kohustusi saab ka ju edukalt meesterahvaga jagada ja niiviisi aidata paremini naistel oma tööalaseid ambitsioone realiseerida. Samuti on tänuväärsed kõikvõimalikud toetusprogrammid, mis aitavad emadel lapsehoolduspuhkuselt tööturule naasta ning milles osalevad ka tööandjad, võimaldades neil näiteks osalise koormusega töötada. Paraku kahtlen isiklikult igasugustes sookvootides: las töölevõtu konkursi võidab ikka see, kes eristub teistest kompetentsi ning motiveeritusega.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt