Investeerime Taiwani?

24. september 2008, 14:16

Kui mainida Aasiat investeerimiskohana siis tuleb tavaliselt inimestele esimese riigina pähe Hiina Rahvavabariik, mis oma suurusega oleks ka ilmselge valik. Samas ei tasu mööda vaadata teistest kohtadest – näiteks Taiwanist, mis pakub üsna ligitõmbavaid võimalusi.

Peaaegu 23 miljoni elanikuga ning suhteliselt kõrge elatustasemega Taiwanil on arenenud tööstus, mille hulgas on ka mitu maailma 500 suurima ettevõtte hulka kuuluvat firmat, seetõttu on riik üsnagi huvitav koht investeerimiseks.

Et natuke põhjalikumalt asjaga tutvuda, sai suheldud teadjamate inimestega Lõuna Taiwani Ülikoolist, vestluse käigus selgus nii mõnagi üllatavat. Huvipakkuvamateks sektoriteks võib pidada suuremas osas maailmas languses olevat kinnisvara seoses emigreeruvate Mandri-Hiina elanikega ning siiski suhtelistelt väikest ruutmeetrite arvu inimese kohta, mis praegu on paraja kiirusega kasvamas.

Investeeringuteks sobivaid sektoreid leiti muidugi mitu ning nendest muidugi kõige ilmselgem oli IT-riistvaraga tegelev sektor, mille hulgas on näiteks siis sellised tuntud firmad nagu Quanta (mis on kaubamärkide Asus ja Acer omanik ning toodab riistvara mitmele muule arvutifirmale, nende hulgas näiteks ka HP ja Dell). Samas vallast veel võiks tulevikuperspektiivina välja tuua kiipide arendusega tegeleva firma, mida kohalikud tunnevad Lien Fa nime all kuid mujal maailmas omab nime MediaTek, mis on üks riigi kõrgeima kasumlikkusega ettevõtteid.

Tehnoloogiavaldkondkonnas võiks välja tuua päikesepatareisid ja kilesid tootva I-Ton Solari ning biotehnoloogia vallas tegutseva Standard Chem & Pharm'i.

Välisinvesteeringute piirangud Taiwanis on natuke võibolla rangemad kui mujal maailmas, kuid mitte eriti, sest samasuguseid seadusi on ka osades Euroopa Liidu riikides. Piiratud on siin siis välisosaluse suurus strateegiliselt olulistes valdkondades nagu infrastruktuur ja transport. Samuti on piiratud välisosaluse suurus panganduses ja meedias kuid ostetava kinnisvara hulka ei piirata. Investeeringute puhul peab tavaliselt küsima luba keskpangast, kus siis kontrollitakse, kas antud firmal on välisomanikke või ei tavaliselt antakse nõusolek.

Kui vaadata Taiwani kui importivat maad siis põhiliselt tuuakse sisse loodusressursse tööstuse jaoks. Kuid samas ka palju toiduaineid, kohalikele meeldib pidevalt proovida midagi uut toiduga seotut. Samuti on hea potentsiaal turismisektoril, sest Eesti elanike jaoks on siin tegemist igavese suve maaga. Selles vallas peab lihtsalt väga kannatlik olema kuna paberimajandus on parajalt segane.

Muude Aasia maadega võrreldes on kultuurilised erinevused Euroopa ja Ühendriikidega Taiwanis raskesti märgatavamad kuid siiski olemas. Tööstuse struktuur aga on sarnane Euroopaga, kus suurema osa annavad väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted.

Eestiga suurimaks sarnasuseks bõib pidada paljude inimeste huvi just lühiajalise tulu suhtes, mis avaldub just börsil spekuleerimisel ning kuna suurem osa firmade aktsiatest on kohalike eraisikute käes siis toimub üsnagi suuremahuline aktsiatega spekuleerimine, et saada kiiret tulu. Poliitilised mõjud Taiwani investeerides sõltuvad vägagi palju suhetest Mandri-Hiinaga, sest väga paljud siinsed ettevõtted on teinud suuri rahapaigutusi sinna. See avaldub ka börsi tulemustes – kui suhted on head siis liiguvad aktsiahinnad ülespoole ning kui kehvad siis liiguvad need aga allapoole.

Kokkuvõtlikult saab öelda, et Taiwan on perspektiivikas koht investeerimiseks, kuid enne peab lihtsalt oma investeerimisplaanide kohta päris põhjaliku kodutöö ära tegema.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing