19 veebruar 2015

Laske ettevõtjal tööd teha

Kaido Jelle.  Foto: Erakogu

Riik peaks sõnas ja teos mõistma, et ettevõte on loodu parimate kavatsustega ja äri edendamiseks, kirjutab Ektaco ASi tegevjuht Kaido Jelle. Seadusloome peaks selleks ka võimaluse jätma.

Ettevõtja peab tegelema efektiivselt oma põhitegevusega. Ootused on kõrged – ekspordi, maksa kõrget palka, palju makse, ole innovaatiline. Ootused täituvad, kui on olemas eeldused. Kui aruandlus, statistika, raamatupidamine jm seadustest tulenevate kohustuste täitmisele läheb üle 20% keskmiselt 168 tunnisest töökuust, siis on seaduseandja pannud üle mõistliku piiri kohustusi.Praegu kulub kõiki seadusi kohusetundlikult täites mittepõhitegevusele pool ettevõtja tööajast.

Ettevõtjal peab jääma põhitegevuseks vähemalt 80% kuu töötundidest, seadustest tulenevate kohustuste täitmine peab olema infotehnoloogiliselt ette valmistatud ja seadusandja kohutus on kehtestamise eelse analüüsiga tõestada uue kohustuse bürokraatiavaba täitmise võimalust.

Riigi ning tema ametite tegevus peab lähtuma eelkõige positiivsetest eeldusest: ettevõte on loodud parimate kavatsustega ja äri edendamiseks. Toode, töötajad, reaalne majandustegevused on siin elementaarsed tunnused. Ametid peaksid keskenduma tõeliste petturite karistamisele, mitte enamuse koormamisele lisanduva bürokraatia ja kohustustega. Põhitegevuslike eesmärkide täitmisele pühendunusse tuleks suhtuda heatahtlikult, mõistikult ja respektiga. Tulemusena sünnib kõigile osapooltele kasulik sünergia ja Eestile vajalik positiivne ärikeskkond.

Erafirma teenindaja oskab naeratada, on reeglina viisakas ja heatahtlik oma kliendi suhtes. Prooviks õige positiivsetele lahendustele keskendumist sisestada ka riigi ja omavalitsuste tasandile. Kõik algab poliitikute, eliidi sõnakasutusest ja reaalsest tegevusest suhtlemise. Püüame hakkama saada hea sõna ja teoga, see tõstaks ettevõtluse efektiivsust 10% aastas.Iga seadus peaks olema läbinud tervikpildi SWOT-analüüsi ja saama kaasa kõik rakendamise määrused ning olema ühetaoline ettevõtjate, ametnike, poliitikute suhtes.

Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, Saku Õlletehase, Mootor Grupi, EMT ja Elioni ning Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.

Autor: Kaido Jelle

Hetkel kuum