Harry Tuul • 21. mai 2015 kell 7:00

Nõunikud sööstsid tasuta skandaali

Harry Tuul  Foto: Andras Kralla

Nädala jooksul on sattunud huvide konflikti kahtluse alla kaks mõjukat Eesti nõunikku, kirjutab toimetaja Harry Tuul.

Üks asus tööle peaministri juures, teine aitab Euroopa Komisjoni asepresidenti. Mõlemad teenekad mehed annavad nõu tasuta, kuid on rööbiti palgal kusagil mujal kellegi teise heaks.

Kõnealused Märt Rask ja Siim Kallas on oma rikkaliku kogemustepagasiga sobivad kandidaadid nõuniku kohale. Isegi, kui nende minevikus leidub hallil alal tehtud otsuseid, nagu reformierakonna rahastamisskeem R-hooldus.

Taavi Rõivast nõustav Rask on töötanud nii justiits- kui ka siseministrina ning kandis peaaegu kümnendi jooksul riigikohtu esimehe rüüd, kuniks selle advokaadi ameti vastu vahetas. Euroopa Komisjoni asepresidendi Valdis Dombrovskise nõunik Kallas täitis eelnevalt ise kümme aastat Komisjoni aseesimehe ametit. Ta on olnud nii Eesti Panga president kui ka peaminister.

Ometi on mehed sattunud ebamugavasse olukorda. Nad annavad nõu mõjukatele isikutele tasuta, kuid palka saavad hoopis erahuvide esindamiseks. Nii selgus, et Siim Kallas on alates maist rööbiti hoopis tarkvarafirma Nortal nõunik ning Märt Rask saab advokaadina tasu suisa avalikkusele teadmata klientidelt.

Tõsi, mõlemad kinnitavad, et huvide konflikti pole. Kallas on saanud kahel toolil istumiseks isegi Euroopa Komisjoni heakskiidu. Vastuolu pole aga kuhugi kadunud, sest isegi kui tegu on üdini ausate ja aateliste inimestega, ei näi selline olukord piisavalt läbipaistev, eetiline ega lõpuni usutav. Õli viskab tulle ka näiteks eilne Äripäeva kaanelugu, kust selgus, et Nortal tegi maanteeameti hankel kavalat rehepappi ning trikitas hinna üles.

Nii jääbki vastuseta küsimus, milleks arukad mehed end tasuta skandaali mässisid.

Hetkel kuum