Margus Punab • 22. jaanuar 2016 kell 7:27

Jõusaalisõltlane lõpetab meestearsti juures

Margus Punab  Foto: Väinu Rozental

Sõltlasetunnustega jõusaalimehi jõuab minu juurde väga palju, kirjutab meestearst Margus Punab.

Ma näen jõusaalimehi oma vastuvõtus väga palju. Kindlasti näen negatiivset selektsiooni nendest – see tähendab neid, kellel on mingid probleemid. Ja see ongi peamine probleem. See on meditsiini kõige suurem probleem laiemalt - nähakse vaid ühte äärmust – haigeid inimesi.

Samas olen õnnega koos, et tänu oma teadusuuringutele on mul olnud võimalus siiski põhjalikult uurida ka tuhandeid terveid eesti mehi ja seeläbi ma vähemalt tean seda viga. Kindlasti näeme ka ajalugu. Võimalik, et praegu on situatsioon juba hoopis teistsugune.

Näen liiga palju mehi, kes on tarvitanud anaboolseid steroide ja sellega oma tervise ära rikkunud. Neid steroide (ja mitte ainult steroide) ostetakse samast saalist, kus tehakse trenni. Tüüpiline anaboolide tarvitaja kasutab sageli kõrvale ka rahusteid. Neid müüakse suisa jõusaalis ühe paketina! Tean skeeme, mida tarvitatakse lihaskasvuks, ja skeeme, mida kasutatakse vastavast kuurist välja tulles. Lisaprobleem on see, et need ained (see kultuur laiemalt) on viimastel aastatel jõudnud ka üha populaarsust võitvasse kestvusalade rahvasporti.Näen liiga palju sõltuvushäirega jõusaalitreenijaid ja laiemalt sõltuvushäirena sportijaid.Näen mehi, kellel on sportimisest tekkinud düsmorfofoobia (kehaga rahulolematus - toim). Võib-olla nad kasvatavadki oma lihaseid selle pärast, et neil ongi sisemine ebakindlus juba algselt väga suur.Näen seda, et suur osa treenereid nimetab ennast ka toitumis- või tervisenõustajateks. Omamata selleks elementaarsetki haridust. Olen näinud palju personaalseid terviseprogramme, mis pole alustajale realistlikud või on otseselt tervistkahjustavad. Toitumisprogrammidest sinna kõrvale parem ei räägi.Näen seda, et Eestis suudetakse väga harva harmooniliselt kokku panna inimese arengu vaimne ja füüsiline pool. Seda nii rahvaspordis (kahjuks ka tippspordis) kui ka vaimsetes praktikates.Pean jõusaalitreeningut üheks võimaluseks üldtreenituse saavutamiseks. Sama tulemust on ilmselt võimalik saavutada ka kodus hea juhendaja või mõne selleteemalise raamatu kaasabil.Ja kõige lõpuks – püüan juba sel aastal jõuda nädalas kord-paar ka jõusaali.Allikas: Facebooki postitus

Hetkel kuum