Saada noor tööle!

Hotellide ja restoranide liidu tegevjuht Maarika Liivamägi.  Foto: Marko Mumm / Meediafoto

Koolinoor vajab senisest rohkem tööharjumust, leiab hotellide ja restoranide liidu tegevjuht Maarika Liivamägi.

Praegune riiklik regulatsioon näeb kohati juba täiskasvanute mõõtu 15–17aastastele ette osalise ja paindliku tööaja. Õpilaste peamine fookus peab olema õpingutel, kuid oskusliku planeerimise, motivatsiooni ja toetava keskkonnaga saab ühildada õppimise töötamisega.

Paljudele lapsevanematele on suureks peavaluks pikk suve­vaheaeg, kus otsitakse noortele mõistlikku rakendust , mis aitaks tulevikus kaasa iseseisvumisele. Mitu lapsevanemat ja noort on avaldanud rahulolematust, et praegune seadus võimaldab tööd teha ainult poolel koolivaheajal ja piiratud tunnid päevas. Koolinoorte suvevaheaeg ühtib turismihooaja kõrghooajaga, mil hotellid on täis turiste ning iga lisapaar töökäsi teretulnud.

Esimene kogemus

Hotellid ja restoranid on paljude kooliõpilaste esimene töökoht või kooli kõrval praktikum, kus esimesed tööalased kogemused omandada, sest see sektor võimaldab noortele osalist ja paindlikku tööaega. Eestis on mitu hotelli juhti ja omanikku, kes on alustanud oma karjääri majutussektoris portjeena kohvreid kandes juba keskkooli ajal.

Noore töölevõtmisel on kahjuks ka tumedam pool. Praegusel noorel on kohati teistmoodi arusaam kohustustest ja lubaduste täitmisest, mistõttu võib kergelt antud lubadus tööle tulla saada murtud pärast paaripäevast tegelikult tööl käimise kogemust. Pole harvad juhused, kus noor teatab üsna kergekäeliselt, et alguses esitletud tööülesanded ei ole siiski kontimööda või tuleb mingi uus idee, kuidas oma koolivaheaega veeta.

Tööaja arvestus

Töölepingu seaduse alaealiste tööhõivet puudutavat regulatsiooni peab täiendama nii, et tööaja arvestamine muutuks paindlikumaks. Muudatus on vajalik tööandjale, kes vabaneks kohustusest maksta palka ka mittetöötamise eest ning võtaks pingeid maha õppivalt noorelt, kel õppeperioodil ei ole võimalik töötada täies mahus. Noorte tööaja ja -tingimuste reguleerimist puudutavate seaduste kaasajastamine loob eeldused lisatöökäte värbamiseks ja tõstab sektori konkurentsivõimet. Mida rohkem on meil tööharjumusega noori, seda paremini integreeruvad nad pärast õpinguid tegeliku tööeluga.

Jaga lugu:
Hetkel kuum