Vilja Kiisler • 27. november 2017 kell 9:54

Siim Kallas vassib

Siim Kallas  Foto: Andres Haabu

Siim Kallas püüab nüüd olematuks teha seda, mida ta Äripäeva raadios välja ütles. Aga see pole nii lihtne, sest igaüks võib oma kõrvaga järele kuulata, mida ta rääkis.

Reformierakonna rahastamine omaaegse R-Hoolduse nimelise ettevõtte kaudu oli vaid üks paljudest teemadest laupäeval eetris olnud persoonisaates. Mul ei tekkinud seda saadet tehes mitte kordagi tunnet, et me räägime teineteisest mööda või et üks ei saaks aru, mida teine ütleb. Kallas oli suurepärases intellektuaalses vormis, väljendus täpselt ja huvitavalt. Imetlesin tema mõttekäike – olla nii kaua poliitikas, ja suuta ikka veel öelda midagi, mis üllatab!

R-Hoolduseni jõudsime saate lõpu poole, nagu plaanitud oligi. Küsisin just nimelt R-Hoolduse, mitte Reformierakonna rahastamise kohta üldisemalt. Esiteks selle pärast, et sellekohastele küsimustele ei ole ei Kallas ega reformierakondlased varem vastanud. Teiseks aga muidugi selle liftivideo pärast, kus Kallas veekalkvel silmadega ajakirjaniku küsimustele vastamast keeldub.

Kallas sai väga hästi aru, mille järele ma pärin. Mina sain aru, et Kallas sai sellest aru. Mingit möödarääkimist ei olnud. Rääkisime ka sellest liftivideost ja Kallas põhjendas – täiesti inimlikult –, miks ta tookord sellekohasele küsimusele ei vastanud.

Seda üllatavam oli Siim Kallase kiri, mis saabus reedel, kui olime juba osa lõike intervjuust veebis avaldanud ja hommikuses raadioprogrammis teada andnud, et Kallas ütleb laupäevases persoonisaates midagi ootamatut. Kirjas seisis: „Tere! Mulle tundub, et me vist saime teineteisest ühes asjas valesti aru. Inimesed, kelle nimesid mainisin erakonna rahastajatena erakonna käivitamisel, pole kunagi mingi saladus olnud. SK“

Viitasime sellele kirjale tänases kaaneloos. Me ei hakanud seda rohkem omalt poolt kommenteerima, sest sealsamas loos avaldatud lõik saatest räägib selgelt ise enda eest.

Nüüd teatab Siim Kallas Postimehes: „Palun teadmiseks võtta, et ma pole paljastanud mingit seni varjul olnud saladust, kui ütlesin, et Reformierakonna asutamisel 1994. aastal ja tegevuse alustamisel olid meie põhirahastajad Maksumaksjate Klubi liikmed. 1999. aasta kampaaniaga polnud minu ütlemisel mingit pistmist.“

Kui nüüd Kallas tahab öelda, et ühtegi R-Hoolduse kaudu laekunud summat 1999 valimistel ei kasutatud, siis nõuab see kahtlemata eraldi selgitust. Selles aga, et Kallas mõistis täiesti kindlasti, et jutt käib Reformierakonna rahastamisest nimelt R-Hoolduse kaudu, võib igaüks oma kõrvaga veenduda, kuulates ülal olevat helifaili.

Hetkel kuum