Jaroslav Tavgen • 28. november 2019 kell 10:25

Jaroslav Tavgen: tsensuur Ameerika moodi

Ameerikas on telekanal, mis justkui demokraatlikku positsiooni esindades on muutunud puhtalt propagandistlikuks, kirjutab Delovõje Vedomosti ajakirjanik Jaroslav Tavgen.

Jaroslav Tavgen.  Foto: Andras Kralla

Twitteris kogub populaarsust teema #BoycottMSNBC. See kerkis esile pärast seda, kui USA presidendikandidaat Andrew Yang teatas, et ei kavatse selles populaarses demokraatlikus telekanalis esineda, kuni selle tegijad eetris tema ees ei vabanda.

MSNBC on Ameerika telekanal, mis esindab demokraatlikku positsiooni. Minu hinnangul on see puhtalt propagandistlik (nagu Fox News, ainult pooldab teist parteid). Päevade kaupa siunatakse Trumpi, kusjuures kaugeltki mitte alati põhjusega. Isegi demokraatide poolehoidjad tunnistavad, et neutraalsest ja objektiivsest ajakirjandusest ei ole siin haisugi – kuigi nad loevad MSNBCd oma ideede levitajaks.

MSNBC korraldas möödunud nädalal demokraatliku partei viienda debati. Debatt kestis kaks tundi, sellel osales üheksa inimest.

Üks kandidaatidest oli Andrew Yang, ettevõtja, kes teenib IT-valdkonnas miljoneid dollareid. Tema reiting jääb 3 ja 6 vahele, mis ei ole kõige kõrgem (liidrikolmikul Joe Biden, Bernie Sanders ja Elizabeth Warren on see 19–31%), kuid mitte ka kõige madalam.

Yangile esitati esimene küsimus 30 minutit pärast debati algust. See tähendab, et neljandik debatist oli juba läbi, enne kui talle sõna anti. Ja teate, milline oli esimene küsimus? “Mida te ütleksite Vladimir Putinile?”

Yangile sellise küsimuse esitamine on sama, kui üritada lüüa mikroskoobiga naela seina. Miks? Yang on kandidaat, kes erineb kõigist teistest. Ta ei arutle üldkehtiva narratiivi või kõige populaarsema päevakorrapunkti üle. Yangil on oma ideed ja ta keskendub nendele.

Yangi armastavad “edumeelsed” – nii kutsutakse poliitilist suunda, mis balansseerib demokraatia ja sotsialismi ideede piiril. Mille eest teda armastatakse? Esiteks selle eest, et ta ei kuulu poliitilise ladviku hulka (Yang tuli poliitikasse ärist), teiseks selle eest, et ta toetab nende ideid: üleüldine heaolu, üleüldine tervishoid, tudengitele tagastamatu õppelaen (USAs tohutu probleem). Praegusel ajal ei üllata sellega aga kedagi: Bernie Sanders ja Elizabeth Warren on tulnud välja sellesamaga (Sanders alustab iga debatti lausega: “Mina kirjutasin selle neetud seaduseelnõu.”)

Yangi lemmikteema on automatiseerimine, mis tema arvates hävitab töökohti. Yangi tuntuim valimiste-eelne ettepanek on tingimusteta baassissetulek. Igale ameeriklasele kuus 1000 dollarit lihtsalt niisama. Pelgalt selle eest, et ta on olemas. See on vajalik sotsiaalse katastroofi ärahoidmiseks, mille põhjustavad robotid, kes võtavad inimestelt töö ära.

Yangi idee on tekitanud massiliselt vaidlusi ja vastuväiteid (minu meelest on 1000 dollarit Ameerika jaoks isegi vähe, kuid paljud ameeriklased on tingimusteta baassissetuleku kui sellise vastu). Debatil oleks seda ju seda põnevam arutada? Paraku mitte sel korral.

Viimne piisk karikas

Yang sai eelmisel debatil 6,5 minutit puhast kõneaega – vähem, kui kõik ülejäänud kandidaadid. Sellise tausta ja selliste ideedega kandidaati marineeriti 30 minutit ainsagi küsimuseta selleks, et siis küsida: “Ja mida te ütleksite Vladimir Putinile?” Vastus, muide, oli vapustav: “Anna andeks, et ma sinu kandidaati võitsin.”

See ei ole esimene kord, kui tekib kahtlus, et Yangile on kehtestatud tsensuur (palju räägitakse ka eelarvamustest Sandersi suhtes). Ning varem võisid poliitilised vaatlejad debati tulemusi analüüsides teha näo, nagu poleks Yangi debatil olnudki. Populaarne koomik Trevor Noah pühendas neljandale debatile terve saate, milles ilkus paljude kandidaatide kallal. Paljude, kuid mitte Yangi kallal – sest saates ei olnud teda üldse. Tõsi, Noah parandas hiljem vea, pühendades Yangile terve esinemise.

Kuid see, mida tegi MSNBC, oli viimane piisk karikas, sest äsjas kirjutas Yang Twitteris:

“Mind kutsuti MSNBCsse esinema. Ma ütlesin, et teen seda pärast seda, kui nad on minu ees otse-eetris vabandanud ja hakkavad käsitlema minu kampaaniat vastavalt küsitlustulemustele ning lasevad meie kampaania eestkõnelejaid eetrisse täpselt nii, nagu nad teevad seda teiste kandidaatide puhul. Nad arvavad, et meil on neid vaja. Meie nii ei arva.

Nad on mind rohkem kui 12 korral oma esinemisgraafikutest maha tõmmanud, nimetanud mind eetris John Yangiks ja andnud mulle kahel debatil häbiväärselt vähe aega vaatamata sellele, et küsitluste põhjal seisan ma teistest kandidaatidest paremal positsioonil. Ühest hetkest alates tuleb hakata asju nimetama nende õigete nimedega.

Selle ajaga oleme saanud üha tugevamaks. MSNBC jaoks on see halb. Ja läheb järjest halvemaks vastavalt sellele, kuidas ma pääsen detsembrikuistele debattidele ja tõusen ühiskondliku arvamuse küsitlustel. Inimesed on targemad MSNBC-il meeldib arvata.”

Hetkel kuum