Pankrotihaldur liigub Valge Maja suunas

24. juuli 2011, 18:18

Karm lugu tõesti, aga olemegi jõudnud hetkeni, mil piltlikult öeldes on pankrotihaldur juba teel USA Valge Maja ja Kongressi suunas. Kui Kongress juuli viimase nädala jooksul riigivõla limiiti ei tõsta, on Ühendriikide valitsusel 2. augustiks raha lihtviisil otsas.

Euroopa Liidu liidrid suutsid möödunud nädalal mingi skeemi Kreeka võlakriisi ajatamiseks siiski kokku panna. Võime seda pidada ebamääraseks, naiivseks, kallutatuks või milliseks iganes, kuid vähemalt suhtekorralduslikult saadeti maailmale tugev sõnum. Samal ajal president Obama pingutused USA võlakriisi edasiseks käsitlemiseks jooksid täielikult liiva.

Presidendi olukorra teeb topelt raskeks asjaolu, et vabariiklastega kompromisse otsides on ta nüüd sattunud ka omade, demokraatide kriitika alla. Demokraadid kardavad nimelt, et Obama on valmis tegema liiga suuri järeleandmisi valdkondades, mis on seni olnud just nende valimistrump – sotsiaal- ja ravikindlustuses.

Vabariiklased omakorda võitlevad selle eest, et otsustavalt kärbitaks riigi kulusid ja seejuures ei tõstetaks makse. Mis on igati mõistlik lähenemine, kui arvestada, et USA sotsiaalsüsteem on nii ehk naa pikas perspektiivis jätkusuutmatu – üle oma võimete elada saab siiski vaid teatud aja, mitte igavesti.

Selleks, et jõuda vajalike kokkulepetega tähtajaks valmis, on ajagraafik nüüd juba väga nõudlik ja sisuliselt on õnnestumine või ebaõnnestumine selge juba lähima ööpäeva jooksul.

Kuna USA seadusandliku protsessi reeglite kohaselt peab eelnõu olema avalikkuse ees vähemalt kolm ööpäeva enne selle lõpphääletust, peavad asjaosalised kokkuleppele jõudma hiljemalt esmaspäeval. Sellisel juhul oleks teisipäeval Esindajatekojas arutelu ja kolmapäeval hääletus, neljapäeval Senatis arutelu, reedel eelhääletus ja arutelu ning laupäeval lõpphääletus. Sellest ajagraafikust kinnipidamist oleks kõigil dollariga kauplejatel soovitav erilise hoolega jälgida.

Kas USA maksejõuetus (ja sellega kaasnev reitingukaotus) saab tõeks või mitte, on valuutaturu keskne küsimus, mille vastusest sõltub suure tõenäosusega kogu turu edasine suund päris pikaks perioodiks.

Kuivõrd on tähelepanu keskendatud USA sündmustele, näitas veenvalt kas või see, et turg tegelikult ju ignoreeris Euroopa tippkohtumise tulemusi. Kui paljude analüütikute, ja eeskätt tehnilise analüüsi spetsialistide hinnangul on keskne valuutapaar EURUSD tõusutrendis ja võib lähiajal tõusta vähemalt 1.4950 tasemele, siis mõnevõrra ootamatult tõstis tippkohtumine eurot dollari suhtes vaid pooleks päevaks ning juba reedel üritas turg eurot dollari vastu hoopiski müüma asuda.

Kaldun küll olema seda meelt, et mis tahes positiivne uudis Ühendriikide laenulimiidi kõnelustest võib dollarit oluliselt tugevdada ning vähemalt EURUSD võib läbi teha väga äkilise ja terava languse.

Ja muidugi – kohe, kui selgub, et USA maksejõuetus saab tõeks, upub dollar täiega. Sellisel juhul tasub oma dollari varud kiiresti konverteerida kullaks, Šveitsi frangiks, Norra krooniks, Jaapani jeeniks või miks mitte Brasiilia reaaliks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. August 2011, 11:59
Otsi:

Ava täpsem otsing