Juhan Lang • 7. mai 2015 kell 11:15

Mark Mobiuse lõpu algus?

Mark Mobius  Foto: Bloomberg

Juba terve poolsajandi on Mark Mobiuse nimi olnud arenevatele turgudele investeerimise sünonüümiks ning ta on valitud kõrvuti Warren Buffetti, Julian Robertsoni ja George Sorosega 20. sajandi 10 parima investori sekka. Ent õhus on märgid, et investeerimisguru sära võib olla kahvatumas.

Bloomberg kirjutab, et Mobius on olnud arenevatele turgudele investeerimise mõistes sama nagu Bill Gross oli võlakirjaturgude jaoks: kuningas. Tegelikult vaevavad Bill Grossi ja Mobiust sarnased hädad – investeerimisfondide tootlused on nigelavõitu ja investorid kannavad fondidest raha välja.

Nimelt on Mobiuse hallatava Franklin Templeton Investmentsi 13 suurimast fondist suisa 11 viimase 5 aasta jooksul enda võrdlusindeksile alla jäänud. Kui 2011. aasta haripunktis oli Mobiuse juhtida 39 miljardi dollari eest varasid, siis praeguseks on see summa kahanenud 26 miljardile. Tulemused on jäänud turu keskmisele alla ja investorid on pettunud.

Mobius ise põhjendas Bloombergile nigelaid tulemusi sellega, et tema strateegia põhineb alahinnatud aktsiatesse investeerimises ning selline lähenemine võib kätte maksta keskkonnas, kus investorid keskenduvad rohkem üldisele majanduspildile kui ettevõtete fundamentaalnäitajatele.

„Väärtusinvestoritena peab meil olema kannatlikkust ja sihikindlust seista vahetevahel silmitsi pikaajalise volatiilsusega,“ märkis ta. „Me siseneme turgudele, kui teised põgenevad, ning kuigi mõnede meie fondide tootlus on teatud ajahetkel kannatanud, usume, et üldsusele vastanduva lähenemisega meie aktsionärid pikemas perspektiivis võidavad.“

Mobius ei ole aga sugugi ainus arenevatele turgudele panustav investor, kes viimastel aastatel tootluse leidmisega jänni on jäänud. Hiina kasv aeglustub ja varasemate tõusulootuste Venemaa ja Brasiilia majandusnäitajad on kõike muud kui muljetavaldavad. Nii on Bloombergi andmetel 33st USAs tegutsevast ja rohkem kui miljardit dollarit haldavast arenevatele riikidele panustavast fondist viimase viie aasta jooksul üle pooled turule alla jäänud.

Samal ajal on Mobiusel, mida ette näidata. Hoolimata viimase poolkümnendi tagasilöökidest oleks 28 aasta eest vanameistri Templeton Emerging Markets Fundi investeeritud 100 000 dollarit tänaseks väärt 3,3 miljonit.

Londonis asuva Numis Securitiesi investeerimisfirmade uuringute juht Charles Cade leidis siiski, et 3-4 kehvapoolset aastat on selgelt murettekitav. „Saavutused ei ole nii head, kui need olid varem. Arenevad turud on nüüd jõudnud rohkem peavoolu. Lisaväärtuse loomine on palju raskem ning oluliselt keerulisem on tootlust säilitada.“

Hetkel kuum