Fredy-Edwin Esse • 18. september 2015 kell 8:00

Fed hoiab näppu päästikul

Föderaalreservi esinaine Janet Yellen teatamas baasintressimäärade mittetõstmisest  Foto: EPA

Pärast nädalaid turge piinanud ebakindlust otsustas Föderaalreserv Eesti aja järgi eile õhtul jätta baasintressimäärad muutmata. Ajaloolist otsust määrasid tõsta ei tulnud ning turgudel saab kristallkuulide hõõrumine jätkuda, sest kõigi pilgud on juba pööratud oktoobrisse.

Maailma suurima majanduse keskpank ei usu, et hiljutine finantsturgude turbulents ning maailmamajanduse ebakindlus vääraks USA majanduse käekäiku, kuid nad tahavad olla täiesti kindlad enne intressimäärade tõstma hakkamist.

“Hiljutisi arenguid arvesse võttes ja nähes mõjusid finantsturgudele otsustasime võtta veidi rohkem aega, et hinnata kõikvõimalikke mõjusid Ühendriikide majandusele,” ütles Fedi esinaine Janet Yellen neljapäeval pärast kahepäevast koosolekut.

USA baasintressimäär on olnud nulli ligidal juba 2008. aasta detsembrist, sest keskpank on soovinud üliodava krediidi pakkumisega elavdada majandust ja saada inflatsioonile taas hoog sisse. Neljapäevane otsus aga tekitab mõningaks ajaks veel ebakindlust, vähemalt järgmise koosolekuni.

Koosolekul olnud 17 keskpankurist 13 andis märku, et prognoosivad intressimäärade tõusu veel selle aastanumbri sees - juunis oli sellisel arvamusel 15 keskpankurit. Sel aastal peab Föderaalreserv veel kaks avatud turgude komitee (FOMC) istungit - üks oktoobri lõpus ja teine detsembri keskel.

Mis on USA keskpanga valupunktid?

Esimene ja ilmselt üks suurem valupunkt on Hiina. Riigi majanduse kasv on aeglustunud ja võib isegi oodatust lahjemaks osutuda. Yellen puudutas seda teemat neljapäeval, kritiseerides Hiinat nende käitumise pärast. “Augustis nägime me finantsturgudel arenguid, mis osaliselt peegeldasid Hiina majandusega seotud riske ja tõenäoliselt väljendasid muret sealsete ametnike suutmatuse pärast võtta kuulda kriitikat nende probleemide lahendamisel."

Teine märkimisväärne probleem on aina kallinev USA dollar, mis sel aastal on tõusnud peamistest valuutadest koosneva valuutakorvi vastu 8%. Tugev dollar survestab negatiivselt ekspordi ja impordi hindasid, kahjustab Fedi võimekust kiirendada majanduskasvu ning tõsta inflatsiooni.

Rohkem häid signaale majandusest

Ekspertide sõnul peegeldab Fedi otsus keskpanga esinaise enda loomust, kes teda teadvate sõnul on loomult ettevaatlik. Väidetavalt tahab Yellen olla lennujaamas tunde enne lennu väljumist ning valmistab tähtsaid kõnesid ette nädalaid, et vältida üllatusi. Võttes arvesse praegust majanduse väljavaadete ebakindlust, poleks määrade tõstmine olnud Yellenile iseloomulik käik.

Igal juhul jääb Fed praegu ootama tugevamaid ja julgustavamaid signaale. Üks peamine tegur seejuures on inflatsioonimäär, mis juba viimased kolm aastat on jäänud alla keskpanga soovitud 2% taseme. Yellen andis ka mõista, et Fed ei taha enne tegutsema hakata, kui pankurid on kindlad, et inflatsioon suudab selle tasemeni tõusta.

Sellele vaatamata rõhutas Yellen koos teiste keskpankuritega, et nad endiselt plaanivad sel aastal tõsta lühiajalist intressimäära. See intressimäär määrab, kui kallilt pakuvad pangad üksteisele ööpäevaseid laene.

Milline on baasintressimäärade mediaanprognoos?

2015. aasta lõpuks - 0,375%2016. aasta lõpuks - 1,375%2017. aasta lõpuks - 2,625%2018. aasta lõpuks - 3,5%

Nõrkus tööturul vs oht mulliks

Mõned ökonomistid aga kardavad, et Fed riskib praegu tõstmise viivitamisega - viimati, kui see juhtus, oli tulemuseks meeletu kinnisvaramull, mis lõpuks viis 80 aasta suurima majanduskrahhini.

“Mida kauem nad ootavad, seda raskem saab neil olema 12 või 18 kuu pärast,” ütles intervjuus Wall Street Journalile Moody’s Analyticsi peaökonomist Mark Zandi. Tema sõnul on praegu 5,1% peal olev töötusemäär tasemel, mis võib hakata tekitama inflatsiooni või kinnisvaramulle.

Odava krediidi pooldajad on aga arvamusel, et keskpangal on hetkel muu pärast muretseda kui mulle karta. Peamine okas nende silmis on tööjõuturg, mis vaatamata madalale töötusemäärale on endiselt suhteliselt nõrk aeglaselt kasvavate palkade tõttu. Seda on tunnistanud ka Fed, kes soovib näha tööturul kindlamaid paranemise märke.

Hetkel kuum