Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Kuidas valida USA dividendiaktsiaid?

  USAFoto: epa

  USA dividendiaktsiad on pakkunud pikaajaliselt väga head tootlust. Tihtipeale pakuvad nad lisaks dividendidele ka korralikku kapitalikasvu.

  Dividendide koha pealt on oluline vaadata ettevõtte pikaajalist väljamaksete käitumist. Samuti peaks vaatama, et firma poleks dividendide maksmiseks võlakoormust väga suureks kasvatanud,“ ütles Kodumaa hoiu-laenuühistu juhatuse esimees ja investor Rait Kondor.
  Samas on tema sõnul aktsepteeritav, kui keerulisematel aastatel on dividende makstud ka võlakoormuse väikse kasvu kaudu. Dividendide väljamaksed peaksid tulema peamiselt siiski teenitavast rahavoost.
  Investor Jaak Roosaare lisas, et dividendiaktsiate puhul tuleb jälgida, kui suure osa moodustab dividend kasumist ja vabast rahavoost. „Lisaks peaks uurima ettevõtte bilanssi ja võlataset,“ ütles ta.

  Kuidas alustada dividendiaktsiate ostmist USA turult?

  Jaak Roosaare, investor

  Hea koht USA dividendiaktsiate uurimiseks on http://www.dripinvesting.org/tools/tools.asp. Seal on Exceli tabelitena toodud Dividenditšempionid – need on ettevõtted, kes on üle 25 aasta dividende kasvatanud. Seal saab aktsiaid sorteerida dividenditootluse ja teiste näitajate alusel. Lisaks on seal eraldi toodud ka ettevõtted, mis on dividendi kasvatanud 10-24 aastat ja 5-9 aastat. Ideid võib saada ka seekingalpha foorumitest.

  Kui ettevõtted on kaardistatud, siis tasuks paika panna kriteeriumid, mille alusel valikuid teha. Häid mõtteid võib üles korjata dividendiinvestorite blogidest, näiteks dividendmantra.com. Seal on lugu USA noormehest Jasonist, kes ehitab endale dividendiaktsiatest finantsvabaduse portfelli ja on investeerinud enam kui 70 erinevasse firmasse.

  Rait Kondor, Kodumaa Hoiu-laenuühistu juhatuse esimees

  Otsin eelkõige soodsa hinnaga ettevõtteid ning mõned neist maksavad ka korralikke dividende. Teine variant on kasutada stock screener'it – näiteks on see olemas Google Finance’is ja sealt saab otsida kõrgema dividenditootlusega ettevõtteid. https://www.google.com/finance/stockscreener

  Kõrge dividenditootlus võib olla petlik
  Roosaare sõnul jääb optimaalne dividenditootlus pika ajalooga dividendiaktsiate puhul umbes 3-6 protsendi vahele. „Kahekohalised dividenditootlused on enamasti petlikud. Väga sageli on selle taga ettevõtte ja sektori nõrkus ning dividenditootlus on kõrge tänu aktsiahinna langusele,“ hoiatas ta.
  „Parimad kogutootlused on tulnud sageli ettevõtetest, mille aktsia dividenditootlus on ainult 1-2 protsenti, kuid kes dividende jõuliselt tõstavad. Sellega seoses kasvab ka aktsiahind.“ Roosaare arvates on üks sellistest ettevõtetest näiteks Apple.
  Rait Kondor ütles, et investor peaks lisaks dividenditootlusele võrdlema kindlasti ka seda, kas tegemist on jätkusuutliku dividenditootlusega või lühiajalise fenomeniga. „Kõrge dividenditootlusega aktsiate puhul tasub ajalukku vaadata ja kindlaks teha, kas sarnane dividenditootlus on olnud ka viimasel 3-4 aastal. Selleks tuleks jälgida eelkõige dividendide väljamakseid ühe aktsia kohta. Oluline on, et rahas tehtud väljamakse on püsinud samal tasemel või on ajas tõusnud.“
  Kondori sõnul võib väga heaks dividendiks pidada üle 6 protsendilist tootlust. Hea dividenditootlus jääb aga 4-6 protsendi vahele.
  Kondor lisas, et USAs on paljude klassikaliste dividendiaktsiate tootlus 2-3 protsendi juures, sest need on populaarsed ja hästi juhitud ettevõtted. Turu tippfaasis ei ületa selliste ettevõtete tootlus tavaliselt 4 protsenti. „Näiteks Procter and Gamble’i dividenditootlus on praegu 3,5 protsenti, Coca-Cola oma 3,1 protsenti ning Johnson & Johnsonsil 3,0 protsenti.“
  Dividendiaktsiate indeksfond ületab S&P 500 tootlust
  S&P 500 Dividend Aristocrats indeks on viimase kümne aasta jooksul ületanud tublisti terve S&P 500 indeksi tootlust. Indeksis on ka mitu ettevõtet, mis on tõstnud dividende praktiliselt igal aastal.
  S&P 500 Dividend Aristocrats indeksis on 52 ettevõtet, mis kuuluvad ühtlasi ka S&P 500 indeksisse. Need on ettevõtted, mis on viimase 25 aasta jooksul tõstnud dividende igal aastal, selgub S&P Dow Jones Indices andmetest.
  „Indeks võtab igat ettevõtet eraldi investeerimisvõimalusena ning indeksi koostamisel ei võeta arvesse ettevõtte suurust. Kõigi kaal on indeksis sama,“ kirjutab S&P Dow Jones Indices.
  Kuidas on Dividend Aristocrats indeksil viimase kümne aasta jooksul läinud? Graafikult on näha, et S&P 500 indeksist on tootlus protsendides olnud tunduvalt kõrgem.

  Soovitusi julgetele huntidele

  Jaak Roosaare, investor

  Veidi riskantsematest valikutest olen investeerinud Potash Corpi. Neil on hetkel kõvasti tegemist kasumlikkuse hoidmisega, kuid senine dividendiajalugu on paljulubav. Mulle meeldib ka pikaajaline väljavaade sektorile. Hetkel on tootlus 7-8 protsendi juures.

  Kes tahab julge hunt olla, siis TerraForm Global peaks maksma investoritele 1,1 dollarit dividende aktsia kohta. Aktsia kaupleb praegu aga 4,26 dollari juures. Sellise investeeringu puhul peab ka muidugi haavlitega arvestama.

  USA dividendiaktsiate eelised

  Rait Kondor, Kodumaa Hoiu-laenuühistu juhatuse esimees

  Eesti investorile on USA dividendiaktsiate eelis see, et maaklerfirma võtab 15 protsenti tulumaksu. Euroopa omadelt võetakse aga 30 protsenti tulumaksu. Samuti hoiavad USA aktsiad suuremat stabiilsust dividendide väljamaksmisel. Tihti ei langetata dividende isegi majanduskriisi ajal. Euroopa firmadel on dividendide väljamaksetes majandustsüklitest tulenevad kõikumised sees. Investoril tasub aga alustada Baltikumist, sest siin ei pea maksma ka 15protsendilist tulumaksu. Häid dividendiaktsiaid leidub palju.

  „Ma usun, et see indeks on investeerimisel täitsa hea lahendus. Mulle endale meeldib siiski ise aktsiaid sealt nimekirjast valida,“ kommenteeris Jaak Roosaare.
  Investoritele, kes otsivad pikaajalist kasvu ja usuvad, et dividendide järjepidev tõstmine viitab ka ettevõtte üleüldisele edule, on tegemist väga hea investeeringuga. Dividend Aristocratsi saab investeerida läbi ProShares S&P 500 Dividend Aristocratsi börsil kaubeldava fondi.
  Huvitavad üksikaktsiad
  Jaak Roosaare ütles, et talle meeldib investeerida spekulatiivsemalt. „Püüan leida tulevasi aristokraatidest dividendiaktsiaid.“
  Roosaare usub, et näiteks Apple on tulevikus nagu Microsoft, mis on dividende tõstnud juba 14 aastat järjest. „Kui ma ostan täna Apple’i aktsiat 1,75 protsendilise dividenditootlusega ja dividend järgmise 5-6 aastaga kolmekordistub (nagu juhtus Microsoftiga), siis on minu tootlus päris korralik.“
  Lisaks Apple’ile on Roosaare dividendide eesmärgil oma portfelli soetanud ka USA naftahiiu ExxonMobili. „Ettevõte on suutnud 33 aastat dividendi kasvatada ja ma usun, et suudab ka edaspidi.“
  Kolmandaks nimetas ta General Motorsi, mis alles alustas pärast reorganiseerimist dividendide maksmist. Roosaare tõi esile ka Fordi ja ütles, et mõlemal ettevõttel on dividendi tõstmiseks ruumi küllaga.
  Rait Kondor nimetas aga mänguasjade tootjat Mattelit, mis on pärast käibe ja kasumi langust viimasel pooleteise aasta jooksul tegemas ümberpööret. „Seal on juhtkond vahetatud ning uue juhatusega soovitakse käivet taas kasvatama hakata. Hoolimata käibe ja kasumi langusest on dividendide väljamakset hoitud samal tasemel ning 38sendilist kvartalidividendi maksti ka oktoobris. Dividenditootlus jääb 6 protsendi juurde.“
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Analüütik: „Vali mind, vali minu maksud!“ – palun, ärge tehke!
Kui erakonnad panevad riigikogu valimispeo püsti debatiga, millised maksud peaksid tõusma, ootab majandust vältimatu allakäiguspiraal, hoiatab majandusanalüütik Peeter Tammistu.
Kui erakonnad panevad riigikogu valimispeo püsti debatiga, millised maksud peaksid tõusma, ootab majandust vältimatu allakäiguspiraal, hoiatab majandusanalüütik Peeter Tammistu.
Maailma suurim varahaldaja tõi turule bitcoini fondi
Maailma suurim fondivalitseja BlackRock tõi turule bitcoini hinda järgiva fondi, mis on mõeldud USA institutsionaalsetele klientidele, vahendab Reuters BlackRocki koduleheküljel olevat uudist.
Maailma suurim fondivalitseja BlackRock tõi turule bitcoini hinda järgiva fondi, mis on mõeldud USA institutsionaalsetele klientidele, vahendab Reuters BlackRocki koduleheküljel olevat uudist.
Reaalajas börsiinfo
Edukat tippjuhti Tarmo Noopi kutsuti buldooseriks, aga see on nüüd minevik Lahkumisintervjuu!
Veerandsada aastat A. Le Coqi juhtinud Tarmo Noop (54) meenutab lahkumisintervjuus, et karjääri alguses kutsuti teda buldooseriks. Praegu ei kujuta ta ettevõtte juhina ette noort 24aastast, kellel puuduvad, nagu temal toona, varasemad kogemused.
Veerandsada aastat A. Le Coqi juhtinud Tarmo Noop (54) meenutab lahkumisintervjuus, et karjääri alguses kutsuti teda buldooseriks. Praegu ei kujuta ta ettevõtte juhina ette noort 24aastast, kellel puuduvad, nagu temal toona, varasemad kogemused.
Rootsi inflatsioon vähenes juulis
Rootsi inflatsioon langes juulis esimest korda alates jaanuarist, ja oli isegi grammike väiksem, kui oodati, kirjutab Dagens Industri.
Rootsi inflatsioon langes juulis esimest korda alates jaanuarist, ja oli isegi grammike väiksem, kui oodati, kirjutab Dagens Industri.
Raadiohommikus: kütusekriisist, elektrituru reformist ja väikeettevõtetest
Kui suured on Eesti diiselkütuse varud ja kas meil talveks ikka kütust jätkub? Teemat kommenteerib Tartu Terminali üks omanikest Rauno Raudsepp.
Kui suured on Eesti diiselkütuse varud ja kas meil talveks ikka kütust jätkub? Teemat kommenteerib Tartu Terminali üks omanikest Rauno Raudsepp.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.